Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Stredná vs. vysoká škola. Čo je pravda a čo mýtus?

„Mohli by ste mi, prosím, zopakovať tú vetu? Nestihol som si ju zapísať.”

„A čo si myslíte, kto vám bude na vysokej opakovať dokola to isté? Veď vy ešte uvidíte.”

Dostávaš podobné upozornenie na hodinách aj ty? Aký je skutočný rozdiel medzi navštevovaním strednej a vysokej školy ti prezradíme z vlastných skúseností.

maturant tancujúci na chodníku

Bol si na strednej génius? Na vysokej už byť nemusíš

Ak si na strednej škole exceloval, to ešte neznamená, že na vysokej vyhráš všetky ceny a skončíš školu s červeným diplomom

Záleží, samozrejme, od náročnosti školy, ale pokiaľ ideš napríklad na takú medicínu, je možné, že sa dosť potrápiš aj keď si strednú skončil s čistými jednotkami. Budú ťa obklopovať ľudia, ktorí boli tiež veľmi šikovní a učitelia budú mať vyššie požiadavky.

Nebuď však za to na seba nahnevaný, pokiaľ vieš, že robíš pre svoje štúdium maximum. Aj nespravená skúška ťa môže motivovať neustále sa zlepšovať, aby si, ako sa vraví, “nezaspal na vavrínoch”.

Bol si na strednej priemerný? Na vysokej budeš možno čistý Áčkar

čajka s udiveným výrazom

Óóó áno, platí to aj opačne. Možno si skončil gymnázium, kde si naozaj neexceloval ako tvoji spolužiaci, ktorí sa ubrali ďalej na matfyz, veterinu a ďalšie náročné školy.

Nie všetky odbory sú však zrovna jadrovou fyzikou a tak sa môže stať, že sa z trojkára zrazu stane Áčkar

Objem učiva sa znásobí

Ak sa na strednej sťažuješ na to, že sa musíš naučiť celých päť strán zošita naspamäť, priprav sa, že na vysokej škole to bude náročnejšie. 

Aj vám hovoria v škole: „Jedna skúška je ako jedna maturita.”

Povedzme, že áno, aj nie. Hoci je toho učiva naozaj veľa na každú skúšku, nie všetky sú také náročné. Kto by inak tie vysoké školy doštudoval, no nie?

A hoci máš na každý predmet minimálne 10 kníh povinnej literatúry, ktorú si musíš naštudovať, postupne prídeš na spôsob ako si aj tieto zoznamy vyselektovať a skrátiť. Určite si ale čítaj aj povinnú literatúru, lebo sa v nej dozvieš naozaj zaujímavé veci, ktoré ti v tvojom profesionálnom živote len pomôžu.

Slobodaaaa

Zatiaľ sme ťa asi veľmi nepotešili, no práve teraz prechádzame k benefitom, ktoré ti vysoká škola prinesie. 

Zatiaľ čo si na strednej škole viazaný presným rozvrhom a vstávaním s kohútmi, vysoká tvoj časový harmonogram zásadne zmení.

dobby hovorí, že je slobodný škriatok

Máš viac času, vstávaš niekedy aj na obed a ak si robíš rozvrh sám, vieš si ho prispôsobiť svojim ďalším aktivitám, napríklad brigáde

Odvrátená tvár tohto problému je tá, že nemáš režim a častokrát je rozvrh spravený od školy tak, že máš jednu hodinu ráno, štyri hodiny voľno a potom ďalšie tri prednášky večer. 

Ďalšou výhodou je, že sa nebudeš musieť veľakrát učiť zo dňa na deň. Vysoká škola je skôr samoštúdium, no nechávať si všetko na poslednú chvíľu tiež nie je ideálne. Preto sa skús priebežne učiť aj počas semestra, aby ťa skúškové obdobie nezaskočilo úplne nepripraveného.

Najväčšia skúška ťa čaká v realite

Na vysokú školu ideš zvyčajne mimo svojho rodného mesta či obce. To preverí tvoje zručnosti ako napríklad to, ako si prať vlastné trenky, nakupovať jedlo, ktoré nie je chipsami a colou, bývať so štyrmi ľuďmi v izbe, ktorá je v priemere menšia ako búda tvojho psa

Na druhej strane, konečne nie si pod kontrolou. Môžeš ísť von kedy chceš, do koľkej chceš a s kým chceš.

uprataná a rozhádzaná izba

Vytvoríš si priateľstvá a kontakty na celý život

Nehovoríme, že si nemôžeš vytvoriť priateľstvo na celý život aj na základnej či na strednej škole. Vysoká škola ti však naozaj môže priniesť mnoho kamošov, keďže v priebehu rokov štúdia stretneš kopec ľudí, nie iba tých, ktorí s tebou chodia do triedy. 

Možno si tam nájdeš svojho budúceho partnera či partnerku alebo získaš užitočné kontakty, ktoré využiješ vo svojom profesijnom živote.

Niekedy bude tvoj život na vysokej pripomínať Hry o život. Ako ich však zvládnuť bez ujmy?

  1. Hlavne nepanikár 

Nové mesto, nové bývanie, noví ľudia, divní profáci, prihlasovací systém, ktorému nerozumieš, kredity, cviká, seminárky, obrovské budovy, stovky spolužiakov, indexy, nové známkovanie, internátny život, nechutné jedlo a asi milión ďalších nových vecí.

muž, ktorý nevie kde je

Vždy je všetko o zvyku a táto nová desivá realita nebude trvať navždy. Trošku sa zabehneš a onedlho budeš radiť ty mladším ako sa majú zapísať na skúšku či nahrať bakalárku do systému.

  1. Oslov starších študentov 

Tí už prešli všetkým, čím si prejdeš aj ty a čo je najlepšie, urobili všetky chyby za teba.
Teda, ak vopred zistíš, aké to sú a nezopakuješ ich po nich.

  1. Uč sa priebežne 

Už sme ti to síce hovorili, ale opakovanie je matkou múdrosti. Učiť sa priebežne je kľúčom k pohodovému skúškovému obdobiu. 

Nechceš predsa pred skúškovým skončiť nejako takto:

muž dýchajúci do papierového sáčku
  1. Začni robiť niečo navyše 

Nikdy nie je na škodu nájsť si mimoškolské aktivity. Ja viem, že je super pozerať seriály a filmy all day long. No v živote ťa skutočne posunie ďalej to, keď budeš skúšať nové veci. Možno si aj práve v nich nájdeš to, čo chceš robiť po škole.

Neboj sa zmeny

Prvé mesiace na výške sú hlavne o skúšaní a zisťovaní, či chceš na tejto škole stráviť ďalších 5 rokov svojho života. Nie je žiadnou hanbou prestúpiť na iný odbor alebo školu, keď zistíš, že toto ti skrátka nereže. 

Radšej prestúpiť na iný odbor ako sa potom trápiť niekoľko rokov štúdiom, ktoré ťa nezaujíma.

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Lifehacking