Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

💅🏼Čo sledovať počas moratória? No predsa predvolebné diskusie zo záznamov! 

Predvolebné debaty, ilustračný obrázok.

Od polnoci zo stredy na štvrtok sa začína volebné moratórium. Nikto už nemôže zverejňovať prieskumy preferencií, politické strany a hnutia musia vypnúť svoju platenú politickú reklamu a médiá sa nemôžu vyjadrovať ku kampaňujúcim politikom a političkám. 

Tak ako si skrátiť posledných 48 hodín predtým, než sa konečne otvoria volebné miestnosti? Okrem toho, že si ešte stále môžeš pozerať billboardy pri cestách, môžeš si tiež zo záznamu pozrieť alebo vypočuť predvolebné debaty, ktoré sa v posledných dňoch a týždňoch prehnali slovenskými médiami. 

Načo potrebujeme debaty? 

Už viac ako 63 rokov sú naživo vysielané debaty politikov neoddeliteľnou súčasťou predvolebných kampaní. Historicky prvú takúto debatu zažili kandidáti na prezidenta USA Richard Nixon a J. F. Kennedy 23. septembra 1960. Lichotivejšie z nej vyšiel pomerne mladý Kennedy. Ten sa televíznych kamier nezľakol, získal si sympatie voličov a všetkým ukázal, ako sa dá toto nové médium využívať na vyťaženie politických bodov. A samozrejme, stal sa prezidentom USA. 

Záber z prvej televíznej debaty vôbec. Vľavo je Richard Nixon a vpravo J. F. Kennedy.
Zdroj: gettyimages

Takže načo sú tieto debaty dobré a prečo ich potrebujeme aj dnes? Možno to vyznie až prehnane, ale predvolebné debaty sú dôležité pre našu demokraciu. 

Keďže ich naživo vysielajú najväčšie televízie alebo online médiá, dostanú sa k obrovskému množstvu ľudí. Predstavitelia politických strán a hnutí tak neoslovujú iba svoju „bublinu“ na Facebooku, Instagrame či straníckych meetingoch ale môžu sa prihovoriť aj voličom, ktorí ich nikde nesledujú. 

No a čo je ešte dôležitejšie, pre politikov a političky je to krok mimo ich komfortnú zónu. Teda pre väčšinu z nich. V diskusiách sú totiž okrem moderátora aj ich politickí súperi. Musia tak odpovedať aj na nepríjemné otázky a reagovať na to, čo hovoria ich možní budúci kolegovia alebo oponenti. 

Je to pre nich omnoho náročnejšie, ako keď si len v teple svojich straníckych centrál točia láskavé videá, v ktorých sa prihovárajú presne svojmu voličovi s istotou, že tieto videá sa vďaka algoritmom sociálnych sietí dostanú presne tam, kde sú už pre nich pripravené srdiečka a podporné komentáre. 

Prísne pravidlá pre politické finále

O tom, že predvolebné diskusie sú vážna vec, svedčí aj to, že na Slovensku ich schvaľuje Rada pre mediálne služby a opiera sa pri tom o zákon, ktorý sa týka informovania počas volebnej kampane. K tomuto zákonu pri príležitosti predčasných parlamentných volieb Rada napísala aj komentár a ak ťa to naozaj extrémne zaujíma, môžeš si ho prečítať TU.  

Rada počas predvolebnej kampane určuje pravidlá pre televízne, rozhlasové a internetové vysielanie aj poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie (AVMS). To posledné sú najmä rôzne internetové televízie ako napríklad Netflix či Voyo. 

Spomínaný zákon umožňuje vysielanie politickej propagácie aj diskusných štúdií v období, ktoré sa začína presne 21 dní pred začiatkom volieb. Práve preto bývajú posledné týždne pred voľbami veľmi horúce a klasické pozeranie telky nezaručuje veľkú pohodičku.

Zdroj: giphy.com

V dnešných časoch to však už nie je ako kedysi, keď sa jedna diskusia svojím odvysielaním väčšinou stratila v útrobách televíznych archívov. Teraz všetko smeruje do online archívov alebo na YouTube konkrétnych médií, kde si budeš môcť debaty pozrieť aj počas 48-hodinového moratória a ešte si pri nich naposledy premyslieť, koho pôjdeš voliť.

Každý úškrn má svoj zmysel

Tieto diskusie sú zväčšia dlhé, pretože majú veľa hostí. Každý z nich dostáva na svoje odpovede rovnaké množstvo času. Toto pravidlo má každému zaručiť rovnakú príležitosť vyjadriť sa, čo je mimochodom tiež prvok demokratických volieb, ktoré musia byť férové.

Pri sledovaní debát je dobré zamerať sa na to, čo politici hovoria, aj na to, čo nehovoria. Prečo na niektoré témy odpovedajú zoširoka a k niektorým otázkam sa nevyjadrujú vôbec? Keď majú hovoriť o svojich plánoch, hovoria o nich, alebo namiesto toho dookola verklíkujú svoje úspechy z minulosti? A sú tieto úspechy reálne, alebo len chcú, aby si tomu veril/a? 

Zaujímavé je tiež pozorovať, ako reagujú na seba navzájom. Táto „chémia“ medzi kandidátmi naznačuje, kto by mohol byť naklonený vzájomnej povolebnej spolupráci, alebo naopak, ktoré partnerstvá určite nevzniknú. Pozri sa na politikov a sleduj, či spolu súhlasia, sú na seba slušní a ako sa tvária, keď o nich niekto niečo hovorí. Sú to skôr posmešné úškrny, alebo v nich vidíš rozvahu? 

Dobre mierené otázky moderátora či moderátorky vedia tiež celkom rýchlo ukázať, na ktorej strane názorového spektra politické strany stoja a s kým by si mohli po voľbách rozumieť v otázkach zahraničného smerovania Slovenska, priorít v našom školstve alebo v otázkach práv LGBT komunity. 

Niektorí politici sú už skúsení a vedia v debatách zahrať pomerne dobré divadlo. Vedia presne, kedy sa usmiať, kedy sa prihovoriť mäkkým hlasom a kedy naopak ráznymi slovami vyjadriť svoju silu. Je to pochopiteľné a môžu to robiť, snažia sa predsa získať si nových voličov. Hlavné však je, aby neklamali a neboli vulgárni. 

Pravdivosť ich výrokov počas diskusie overuje moderátor, ktorý politikov konfrontuje v prípade, že začnú hovoriť nejaké klamstvá. Tu stojí za zmienku, že dôležitý je aj spôsob, akým sa účastníci diskusie rozprávajú s moderátorom.

Niektorí možno aj hovoria pravdu, ale hovoria ju len čiastočne a mimo kontextu a snažia sa ťa pritom manipulovať. Väčšinou ide o celú paletu argumentačných faulov, na ktoré by mal moderátor tiež rýchlo reagovať. Ak ich sám rozoznáš, môžeš napríklad upozorniť ľudí, s ktorými diskusiu sleduješ, že daný politik použil argumentačný faul a nad jeho slovami sa treba zamyslieť.

No a poslednou drobnosťou, ktorú je dobré si všimnúť, je aj to, že niektorí politici pozvanie do diskusií odmietli. TV Markíza musela dokonca z tohto dôvodu jednu diskusiu zrušiť, vo veľkej debate Denníka SME a Rádia Expres zas ostali tri stoličky prázdne. Politici na to udávajú rôzne dôvody, my môžeme len parafrázovať moderátorov dikusií: „Divák si z toho vyvodí vlastný záver“.

Veľké predvolebné diskusie odvysielali v posledných dňoch RTVS (Jednotka aj Rádio Slovenko), JOJ 24, Markíza aj Denník SME v spolupráci s rádiom Expres.

Všetky tieto debaty si môžeš stále pozrieť, keďže sú online:  

🎥 Jednotka: 1. debata, 2. debata, 3. debata, 4. debata, 5. debata, 6. debata (odvysielajú ju 27. 9. večer)

📺 JOJ 24: 150. miesta kandidátok, Ženy na kandidátkach, Kandidáti novej generácie, Prvá veľká predvolebná diskusia lídrov, Druhá veľká predvolebná diskusia lídrov

🖥  TV Markíza: Debata lídrov najsilnejších strán 

📻 SME & Rádio Expres: Predvolebná debata denníka SME a rádia Expres

Zdroj titulnej koláže: canva

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate