Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Človek sa po 50 rokoch vráti na Mesiac. Miesto v misii prvýkrát dostane aj žena

Poslednýkrát bol človek na Mesiaci v roku 1972. Už o dva roky, v roku 2025, by sa tam mal vrátiť. Prečo práve teraz?  

Prvá žena na Mesiaci v roku 2025

NASA sa rozhodla, že sa vráti na Mesiac. Vedci aj technici na projekte usilovne pracujú od roku 2017 a plánujú ho dokončiť do roku 2028. Túto misiu nazvali Artemis a v roku 2022 už uskutočnili prvý skúšobný let bez posádky, ktorý skončil úspechom. Ďalšia misia Artemis II pôjde do vesmíru už s posádkou, ktorá sa bude skladať z: 

  • Veliteľa Reida Wisemana
  • Pilota Victora Glovera
  • Špecialistky misie Christiny Hammock Koch
  • Špecialistu misie Jeremyho Hansena
Posádka Artemis II. Zdroj: gettyimages.com

Títo štyria ľudia by mali absolvovať 10 dňovú cestu okolo Mesiaca v roku 2024. Budú prvými ľuďmi, ktorí sa dostanú do vesmíru tak ďaleko ako nikto pred nimi. Začnú tým, že obletia Zem a ich ďalšia cesta bude smerovať okolo celého Mesiaca. Potom sa vrátia späť na Zem. 

Cieľom tejto misie je otestovať raketu Orion a zozbierať cenné dáta o tom, ako efektívne funguje systém na podporu života. To znamená, že budú zbierať dáta o kvalite vzduchu, vody, zásobách kyslíku, funkčnosti wc, udržiavaní teploty a regulácii tlaku v rakete. 

Počas misie poletia 8 889 km za Mesiac, čo bude najďalej ako sa kedy ľudia vo vesmíre dostali.

Misia Artemis III plánuje už samotné pristátie na Mesiaci. Odštartuje tým novú éru prieskumu Mesiaca. Táto misia by sa mala konať už v roku 2025. Astronauti by vo vesmíre mali stráviť 30 dní a rozdeliť sa na dve skupiny. Dvaja z nich zostúpia v pristávacom module nadizajnovanom súkromnou vesmírnou spoločnosťou SpaceX na Mesiac do regiónu, ktorý ľudia doposiaľ neskúmali.

Ako uvádza na svojej stránke NASA: „S misiou Artemis NASA dopraví na Mesiac prvú ženu a prvého človeka inej farby.“

Na povrchu Mesiaca by mali stráviť týždeň, počas ktorého budú spávať v pristávacom module Starship a robiť rôzne výskumy. Po tomto čase sa pripoja naspäť k posádke, ktorá bude zatiaľ krúžiť okolo Mesiaca.

Posledné dve plánované misie Artemis IV a Artemis V prinesú Gateway, orbitálnu stanicu, ktorá bude obiehať okolo Mesiaca a ESPRIT, komunikačný systém od Európskej vesmírnej agentúry, ktorý zabezpečí rádiové spojenie so satelitmi, rovermi a astronautmi smerujúcimi na povrch Mesiaca aj z neho. 

Orbitálna stanica Gateway bude vybudovaná vďaka spolupráci štyroch vesmírnych agentúr – NASA (americký Národný úrad pre letectvo a vesmír), ESA (Európska vesmírna agentúra), JAXA (Japonská kozmická agentúra) a CSA (Kanadská vesmírna agentúra).

Prečo sme neboli na Mesiaci od roku 1972?

Prvý človek vstúpil na povrch Mesiaca v roku 1969. Dôvod, prečo chceli Spojené štáty americké skúmať Mesiac, bol viac politický ako vedecký. V tom čase Sovietsky zväz vybudoval svoje rakety a do vesmíru posielal ruských astronautov, zatiaľ čo USA zaostávali. Prezident John F. Kennedy sa rozhodol, že Sovietsky zväz v tomto súperení porazí a dostane ľudí na Mesiac ako prvý.

Pred známou misiou Apollo 11 sa uskutočnilo 10 viac aj menej úspešných misií. Apollo 11 tvorila  posádka, ktorá mala zosadnúť na povrchu Mesiaca. Vôbec nebolo isté, či sa im to podarí, no blížil sa deadline a očakávania narastali.

Riskantná cesta sa nakoniec vyplatila. Neil Armstrong a Buzz Aldrin spolu s pilotom veliteľského modulu Michaelom Collinsom pristáli na Mesiaci. 

Astronauti misie Apollo 11. Zdroj: gettyimages.com

Po misii Apollo 11 bolo na Mesiaci ešte päť ďalších misií. Misia Apollo 13 sa musela núdzovo vrátiť späť na Zem pre výbuch kyslíkovej nádrže, a tak Mesiac iba obletela.

Posledná misia Apollo 17 bola na Mesiaci v roku 1972. Odvtedy sa tam človek nevrátil. 

Prečo? Cestovanie na Mesiac bolo a aj je stále veľmi drahé. 

USA investovali do projektu Apollo veľké peniaze najmä preto, že chceli predbehnúť Sovietsky zväz vo vesmírnych pretekoch. Keď sa im to podarilo, motivácia oslabla. Zároveň bolo potrebné financie presmerovať inam. Konkrétne do celkom drahej vojny vo Vietname. Aj po skončení vojny nemali prezidenti USA odvahu vrátiť ľudí na Mesiac a to z dvoch dôvodov – trvalo by to dlho a stálo by to nemalé peniaze. 

Prečo chce ísť NASA späť na Mesiac? 

Hlavným dôvodom, prečo chce NASA po 50 rokoch opäť vyslať svojich astronautov na Mesiac, je potenciál tohto vesmírneho telesa. Na Mesiac plánuje priniesť orbitálnu stanicu, ktorá bude slúžiť ako medzizastávka pre dlhšie lety vesmírom.

Zdroj: NASA

Keď pôjde všetko tak ako má, postavia na Mesiaci aj základňu, ktorá sa bude volať Artemis base camp.

Ďalším dôvodom je výskum, ktorý umožní skúmať nielen Mesiac, ale aj Zem, náš solárny systém či širší vesmír lepšie a efektívnejšie. NASA chce tiež motivovať mladú generáciu ľudí a zlepšovať technológie, ktoré budú prospešné nielen vo vesmíre, ale aj na Zemi.

Cesta na Mesiac je však aj novodobou epizódou vesmírnych pretekov. Tak ako v minulosti súťažila NASA so Sovietskym zväzom o prvenstvo v tom, kto dostane človeka na Mesiac ako prvý, tak tentokrát súperí so súkromnými firmami a inými krajinami. 

SpaceX alebo Blue Origin už začali do vesmíru voziť bohatých ľudí na výlety. Vesmírna turistika, ale aj záujem iných krajín ako je Čína a Japonsko s vlastnými programami zameranými na prieskum Mesiaca, posúrili NASA, aby konala.

NASA napriek súťaživosti s konkurenciou pracuje, aby bol ďalší úspech ľudí vo vesmíre dosiahnutý medzinárodnou spoluprácou

Celkovú suma, ktorú by na tento projekt mali minúť do roku 2025, odhadujú na 93 miliárd dolárov. Rozplánované misie majú do roku 2028.

titulná fotka: Zmudri G

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi