Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Už ste schudli do plaviek? Ako ideál krásy ničí naše mentálne zdravie

Ktorú letnú výzvu cvičíš teraz ty? Už začiatkom leta sa roztrhne vrece s ponukami, ktoré ti sľubujú sexi telo do plaviek. Prečo zrazu tak veľmi záleží na tom, ako vyzeráš? Poďme sa na to pozrieť. 

Prečo je náš vzhľad terčom útoku práve cez leto?

Prečo je leto obdobím, kedy máme všetci hromadne schudnúť a začať robiť športy, o ktorých sme doteraz ani nepočuli? Prečo si máme zrazu počítať kalórie a skúšať očistné diéty

Leto je pre firmy ideálnou príležitosťou predať ľuďom nespokojným so svojím výzorom tréningy, výzvy a produkty, ktoré by si inak nekúpili. Dôvodov, prečo sa počas leta začíname viac venovať svojmu vzhľadu, je viacero. 

Nosíme na sebe menej oblečenia a odhaľujeme aj tie časti tela, ktoré sami považujeme za nedokonalé. 

Čo je však ideál krásy, ktorý by sme mali nasledovať? Môže mať krása a dokonalosť stanovené presné pravidlá? 

Mýtus krásy zosilnel s príchodom reklamy. V nich sa zjavovali krásne, mladé ženy s perfektnými krivkami a dokonalou postavou. Cieľ bol veľmi jednoduchý. Ženská sexualita predáva a predáva dobre. Muži chcú mať také dokonalé ženy ako vidia v reklamách, zatiaľ čo ženy sa nimi chcú stať. Ideál mužskej krásy je zase svalnatý muž so sixpackom na bruchu, perfektným účesom a zvodným pohľadom. Ideálom krásy sú teda dokonalí Ken a Barbie.

Ako nás ovplyvňuje ideál krásy sme sa spýtali psychológa Dušana Ondrušeka.

„Nie je to žiadna nová vec. V každej dobe bol iný ideál krásy. Len v 20. storočí sa ideál krásy niekoľkokrát menil. V niektorých krajinách sú ideály krásy doslova nezdravé. Napríklad v Číne zväzovali odmalička dievčatám nohy, aby im nenarástli do väčších rozmerov. Prinášalo im to neskôr celoživotné zdravotné problémy, keďže to, samozrejme, nebolo pre telo prirodzené,” hovorí Ondrušek.

Hovorí tiež, že v niektorých obdobiach nášho života je pre nás ťažšie čeliť ideálu krásy. 

„Ukázalo sa, že najčastejšie majú problém s tým, ako vyzerajú, dievčatá vo veku 12 až 17 rokov. Sú schopné uveriť tomu, že to, ako vyzerajú, je to najdôležitejšie.“ 

Body shaming je bežnou súčasťou života mladých ľudí

Existujú rôzne druhy a formy šikany. Jednou obzvlášť zákernou je práve body shaming, čiže šikanovanie človeka pre to, ako vyzerá. Môže sa diať v offline aj v online priestore.

Vysmievanie sa ľuďom za ich vzhľad má opäť vyplav na mentálne zdravie.

Spýtali sme sa aj vás na Instagrame, či ste sa niekedy stali obeťami body shamingu. Až 304 ľudí podľa ankety, ktorá bola na stories 24 hodín, hlasovalo za možnosť áno a 98 ľudí za možnosť nie. 

Spýtali sme sa aj na vaše osobné skúsenosti s body shamingom.

„Dobre si pribrala, aké máš stehná. Podobné hlášky som počúvala celé detstvo. Mám 24 rokov a stále sa učím, mať sa rada.“

„Preboha, túto pustili z hladomorne?! Body shaming nie je vždy o kilách “navyše”.”

„Si plochá ako lopata. O chvíľu sa zlámeš. Toto bol môj celý 7. ročník na základke a bolelo to.“

Zdroj: Canva

„Odmalička mi mama hovorieva, aké mám veľké stehná a nie je to ženské. Cítim sa hrozne.“

„Celú základnú a strednú školu som bola takto šikanovaná. V dospelosti ma nazvalo jedno dievča ako tučnú a škuľavú. Keď som schudla, okolie ma zase začalo urážať, že mi to nepristane. Po pôrode mi zostalo zopár kíl navyše a opäť počúvam od blízkych, že mám veľký zadok, celulitídu a brucho.“

Toto je iba zopár príbehov od našich sledovateľov na Instagrame, ktorí sa rozhodli o svoje skúsenosti podeliť. Ako vidíš, body shamovať sa dá za všetko. Či má človek kilá navyše, či je chudý, alebo má problémy so zrakom.

Body shaming má viacero nebezpečných vedľajších účinkov. Môže sa veľmi ľahko stať, že komentáre na náš vzhľad si zvnútorníme a stotožníme sa s nimi. Začneme sa podceňovať, čo sa odzrkadlí aj na vnímaní našej sebahodnoty. 

Virtuálna verzia plastickej operácie sú filtre na sociálnych sieťach

Body shaming môže byť použitý aj v toxických vzťahoch, kde si chce jeden pripútať k sebe druhého, a tak ho začne ponižovať, aby si prestal veriť. 

„Deje sa to často. Namiesto toho, aby sme obdivovali jedinečnosť a krásu, vytvárame zbytočné útoky, s ktorými človek nemá čo robiť. Takéto správanie môžeme pozorovať najmä u nezrelých partnerov. Najčastejšie sa to prejavuje výsmechom či sarkastickými poznámkami, ktorými ponižujú svoju priateľku či priateľa.Takéto správanie sa vyskytuje aj v online priestore a môžeme ho pokladať za kyberšikanu“ uvádza psychológ Ondrušek.

„Ukazuje sa, že celý tento problém je omnoho silnejší, ako by sme si mysleli,“ hovorí psychológ o bodyshamingu a tlaku spoločnosti. Tento tlak zasahuje najmä mladé dievčatá, no neobchádza ani chlapcov, či starších ľudí. Body shaming nie je totiž iba o kilách, ale aj výške, vráskach a ďalších znakoch, ktoré považujeme za nedokonalosti na našich telách.

„Plastická chirurgia je biznis, ktorý rastie obrovským tempom. Dávame si naprávať tváre a telá, aby sme sa priblížili ideálu krásy. Napriek týmto operáciám sa ukazuje, že ľudia ani po nich nemajú zo seba dobrý pocit,“ konštatuje Ondrušek. Nielen reálne, ale aj virtuálne premeny nášho vzhľadu pokladá za nebezpečné.

„Virtuálna verzia plastickej operácie sú filtre na sociálnych sieťach. Mnohí ľudia sa už bez filtrov ani nefotia. Majú pocit, že musia mať nejakým spôsobom upravenú tvár. Mali by sme si uvedomiť, že každý vyzeráme inak a neexistuje norma, ako by sme mali vyzerať. Ideál krásy je iba vykonštruovaný,“ zdôrazňuje.

Ako nenechať komentáre ľudí ovplyvniť naše sebavedomie?

Samozrejme zamrzí, ak ťa skritizuje niekto buď z rodiny či kamarátov, alebo úplne cudzí ľudia na sociálnych sieťach. Je dôležité tieto komentáre spracovať, aby sa neusadili v tvojej hlave a nezačali ťa prepadávať pri pokuse zaspať alebo pri nekonečnej ceste vlakom. 

Čo s tým teda môžeš spraviť? 

Ak si sa stal/a terčom nevyžiadaných rád a zbytočných komentárov na tvoju osobu, nezabúdaj, že nikto nie je dokonalý. Áno, môže to znieť ako klišé, no je to tak. Každý má svoje vlastné problémy, nedokonalosti, ktoré sa možno prostredníctvom body shamingu snaží zakryť. Možno ti závidí to, že máš v škole samé jednotky a uchýli sa ku komentovaniu tvojho vzhľadu. 

Vždy pozeraj na seba ako na celok, ktorý aj keď má nedokonalosti, dokopy tvorí dokonalú a jedinečnú bytosť. 

Zdroj: Canva

Dôležité je, aby si bol/a spokojný/á sám/a so sebou. Pokiaľ sa necítiš vo svojom tele dobre, je vždy možné to zmeniť. Nemalo by to však byť na základe toho, že niekto iný si o tebe myslí a hovorí nepekné veci. Pokiaľ sa rozhodneš cvičiť alebo chudnúť, určite sa o tom vopred poraď s odborníkom. Nesprávne stravovanie a cvičenie nám môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy a priviesť náš až k poruchám príjmu potravy.

Ľudia, ktorí komentujú tvoj vzhľad, si možno ani neuvedomujú, že ti ubližujú. Povedz im to. Ak si nedajú povedať, snaž sa ich zo svojho života čo najviac eliminovať.

No a v neposlednom rade sa obklop ľuďmi, ktorí ťa podporujú a neriešia tvoj vzhľad. Takýto ľudia sú pre tvoje mentálne zdravie na nezaplatenie. S týmto problémom sa vždy môžeš obrátiť aj na terapeuta či terapeutku. Určite si ho nenechávaj len pre seba, aby neprerástol napríklad do depresie, či poruchy príjmu potravy. 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti
SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Zmudri.

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Self-Care

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo