Prevzal si si posledné vysvedčenie či vysokoškolský diplom, nemáš prácu a nevieš, čo ďalej? V tomto texte nájdeš praktické rady, aké úrady navštíviť, aké vynechať a na aké papiere nezabudnúť, aby ťa na trikrát neotočili.
Daj si však pozor. Povinnosti absolventov stredných a vysokých škôl sa líšia.
Som absolvent strednej školy, v štúdiu ďalej nepokračujem a zatiaľ nemám žiadnu prácu
Zatiaľ si môžeš užívať prázdniny, no maximálne do 7. septembra. V tomto termíne je deadline na to, aby si navštívil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste tvojho trvalého alebo obvyklého bydliska (tam, kde si najčastejšie). Absolventi stredných škôl sa na ne nemusia hlásiť hneď po prevzatí vysvedčenia, avšak táto povinnosť ich neminie.
Je to na tebe. Nikto ťa nebude naháňať. Môžeš sa tam prihlásiť aj hneď, no tvojim rodičom v tej chvíli zanikne nárok na prídavky na dieťa. Ak to spravíš na konci augusta alebo počas prvého septembrového týždňa, štát im za teba vyplatí peniaze aj za leto.
Čo ak tento deadline prešvihneš? Úrady ťa v tom prípade budú považovať za dobrovoľne nezamestnaného. Vznikne ti povinnosť platiť zdravotné poistenie. Túto skutočnosť musíš potom ohlásiť na pobočke svojej zdravotnej poisťovne čím skôr, inak sa ti budú dlhy zbytočne kopiť. A 84,77 eura mesačne nie je úplne najmenej.
Som absolvent strednej školy a pokračujem v štúdiu na vysokej škole na Slovensku
V tom prípade si vyhral. Nevzťahuje sa na teba nijaká povinnosť. Úrady od teba nateraz nebudú nič vyžadovať, si pre ne naďalej študentom.
Som absolvent strednej školy a pokračujem v štúdiu na vysokej škole v zahraničí
Platí to isté ako pri absolventoch, ktorí zostávajú študovať na Slovensku. Zdravotné poistenie za teba bude platiť náš štát. Na ošetrenie v krajinách EÚ ti poslúži európsky preukaz zdravotného poistenia. Ten rovnako platí aj vo Švajčiarsku, v Lichtenštajnsku, Nórsku a na Islande.
Som absolvent vysokej školy a zatiaľ nemám žiadnu prácu
Tu platí čím skôr, tým lepšie. Absolventi vysokých škôl majú odo dňa vykonania poslednej štátnej záverečnej skúšky 7 kalendárnych dní na to, aby navštívili Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Spraviť tak môžeš len v mieste trvalého alebo obvyklého bydliska (tam, kde si najčastejšie). Ak to nestihneš, na zoznam uchádzačov o zamestnanie ťa zaradia až odo dňa, keď ho reálne navštíviš.
Tejto možnosti by sme sa na tvojom mieste radšej vyhli. Návšteva úradu ťa skôr či neskôr neminie a za každý deň omeškania si budeš musieť platiť zdravotné poistenie sám. A teda okrem úradu práce ťa bude navyše čakať aj návšteva zdravotnej poisťovne.
Ak budeš dochvíľny, poistku za teba zaplatí štát. Neodkladaj to preto na poslednú chvíľu. Nastav si pripomienku a stihni to do týždňa. Ušetríš si peniaze a budeš mať menej behačiek po úradoch.
Som absolvent vysokej školy a mám už aj prácu
To je snáď najlepší scenár. V prípade zamestnania na TPP (trvalý pracovný pomer) za teba všetko vybaví tvoj zamestnávateľ. Osobne nemusíš navštíviť žiaden úrad. Na chvíľku si preto oddýchni a hor sa do práce! Na 40 rokov…
Pokaľ ťa rovno po škole čaká práca, ale nutne ešte nepotrebuješ zarábať, dopraj si svoje posledné letné prázdniny. Máš za sebou náročné obdobie plné stresu, deadlinov a skúšok, preto ti tvoje telo aj myseľ budú veľmi vďačné, ak si dobre oddýchneš.
Možno máš teraz pocit, že si plný/á síl a pripravený/á vrhnúť sa do svojej novej práce. Oddychové leto pred pracovným kolotočom tvojho života je ale skvelou formou prevencie pred tým, aby si v práci príliš rýchlo nevyhorel/a.
Aké papiere priniesť na úrad práce?
V prvom rade vyplníš písomnú žiadosť. Ako na všetkých úradoch, aj tu budeš potrebovať svoj občiansky preukaz. Pracovníci pobočiek úradu práce od teba budú tiež požadovať kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom stupni vzdelania, čiže tvoje maturitné vysvedčenie, výučný list alebo diplom.
Absolventi stredných škôl navyše vyplnia aj vyhlásenie o (ne)podaní prihlášky na vysokoškolské štúdium.
Ak si už ukončil aj vysokú školu, zbehni ešte na študijné. Na úrade práce totiž budú požadovať aj potvrdenie o dobe štúdia, ktoré ti vydajú po jeho absolvovaní.
Zdroj titulnej fotografie: gettyimages.com