Nevstanem z postele. Nejdem do školy. Život už nemá zmysel. Povedal si si dnes tieto vety? Môže za to modrý pondelok. Alebo nie?
Čo je to modrý pondelok?
V origináli blue monday, je najdepresívnejší deň v roku. Ako sme na to prišli? Okrem toho, že to je všaaaade na internete, bol tento deň aj vypočítaný.
Celé to začalo v roku 2005 na tlačovej konferencii cestovateľskej spoločnosti, ktorá si objednala vedecký vzorec na januárovú smutnú náladu. Oslovili psychológa Dr. Cliffa Arnalla, ktorý poukázal na to, že tretí pondelok v januári je najdepresívnejší z celého roku.
Prečo?
Jednoducho povedané, peňaženka aj účty v banke zívajú prázdnotou, podarilo sa nám už niekoľkokrát porušiť novoročné predsavzatia a ešte aj to počasie je nanič.
Motivácia výrazne klesá a na dvere nám klope stará kamoška, depresia.
Je to celé pravda?
Môže byť jeden deň v roku pre všetkých ľudí najdepresívnejší? Túto otázku si položili aj viacerí psychológovia, ktorí teóriu skritizovali.
Dôvodov mali hneď viacero, ako napríklad to, že je veľmi odvážne takto zľahčovať depresiu.
Hoci máme vo zvyku zlú náladu označovať za depresiu, nie je skutočne depresiou.
Depresia má svoje príznaky, ako napríklad:
🙁 negatívne nazeranie na život
🙁 strata záujmu o všetko, čo ma predtým v živote napĺňalo
🙁 zmeny v jedení – prejedanie sa alebo naopak nechuť k jedeniu
🙁 úzkosť
🙁 myšlienky na samovraždu
Najmä posledný bod je ten, ktorý odlišuje zlú náladu od skutočnej depresie. Preto ak máš v pondelok ráno zlú náladu, nemusí to hneď znamenať, že trpíš depresiou.
Svoje pocity však v každom prípade neber na ľahkú váhu. Existuje totiž aj sezónna afektívna porucha, inak nazývaná zimná depresia, ktorá ti naozaj môže navodiť pocity beznádeje.
O tejto problematike sme sa viac bavili s psychologičkou Danielou Adamčíkovou.
Psychológ, ktorý s blue monday prišiel, sa neskôr ospravedlnil. Stále však podporuje ľudí, aby riešili svoje mentálne zdravie.
Prečo je stále Blue monday témou č.1, keď nie je reálny?
Peniaze.
Najdepresívnejšieho dňa roku sa chytili obchody, ktoré lákajú ľudí na výhodné kúpy, aby sa cítili lepšie a nemali počas modrého pondelka zlú náladu.
Samozrejme, občas nám nákupy zlepšia náladu, no nakupovanie nie je riešením depresie.
Pokiaľ máš pocit, že život nemá význam, v prvom rade je dôležité kontaktovať svojho psychológa, psychologické online poradne alebo sa len jednoducho s týmito pocitmi zveriť niekomu blízkemu, kto ti vie pomôcť.
Zhrnuli sme pre teba najdôležitejšie kontakty, na ktoré sa môžeš obrátiť v prípade núdze: