Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Aké druhy antikoncepcie existujú?

Aká je najúčinnejšia ochrana pred nechceným tehotenstvom? Antikoncepcia. To neznamená len tabletky. Spôsobov, ako sa môžeš chrániť pred neplánovaným tehotenstvom, je naozaj veľa. A aby si sa mohla alebo mohol rozhodnúť správne, mala alebo mal by si poznať všetky.

Aké metódy antikoncepcie existujú?

Ľudia môžu prežívať radosť z pohlavného styku aj vtedy, ak si neželajú splodiť dieťa. Ak chceš predísť panike a strachu, či sa náhodou niečo nemohlo stať, dohodnite sa s partnerom alebo partnerkou, aká antikoncepcia je pre vás tá pravá.

Najznámejšími metódami ochrany pri pohlavnom styku sú tabletková hormonálna antikoncepcia alebo kondóm. Možno ich ani nepoznáš, no metód, ako mať bezpečný sex, existuje omnoho viac a to:

nehormonálne metódy antikoncepcie

👉 nehormonálne metódy antikoncepcie

👉 hormonálne metódy antikoncepcie

👉 prirodzené metódy antikoncepcie

👉 chirurgické metódy antikoncepcie

👉 núdzové metódy antikoncepcie

Nehormonálne metódy antikoncepcie

Priprav sa na veľa delení do kategórií a podkategórií. Sľubujeme však, že je to mimoriadne dôležité, aby si pochopil/a, aké sú medzi nimi rozdiely a vedel/a sa správne rozhodnúť.

Nehormonálna antikoncepcia je taká, ktorá v sebe neobsahuje hormóny estrogén a gestagén, bežne sa vyskytujúce v hormonálnych antikoncepciách.

Medzi najznámejšie nehormonálne antikoncepcie patrí kondóm, ktorý ťa ochráni pred neželaným otehotnením a zároveň aj zvyšuje ochranu proti prenosu pohlavne prenosných chorôb ako je napríklad vírus HPV.

Bariérová nehormonálna antikoncepcia

Bariérová nehormonálna antikoncepcia je dostupná v troch rôznych podobách. Najčastejšia voľba z nasledovných možností je kondóm. Existuje však aj pesar, inak nazývaný aj diafragma a vaginálny kondóm pre ženy.

  • Medené vnútromaternicové teliesko

Je to malý útvar v tvare T, ktorý obsahuje meď. Do maternice ho cez vagínu vkladá lekár/ka a neobsahuje žiadne hormóny. 

Hormonálne metódy antikoncepcie

Hormóny estrogén a gestagén sú hlavnými aktérmi pri hormonálnej forme antikoncepcie. Ako pri nehormonálnej, tak aj pri hormonálnej existuje hneď viacero druhov.

Tieto metódy obsahujú nízku dávku hormónov, aké prirodzene riadia menštruačný cyklus.

Antikoncepcia obsahujúca hormón progestín

Táto hormonálna antikoncepcia obsahuje iba jeden hormón a to práve progestín. Prvými dvoma možnosťami sú hormonálne vnútromaternicové teliesko a antikoncepčný implantát.

Ďalšie dve možnosti sú zase antikoncepčná injekcia a tzv. minitabletky.

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia

V tomto druhu hormonálnej antikoncepcie sa nachádzajú estrogény aj progestín. Tu máš na výber z troch rôznych druhov antikoncepcií, a to klasické tabletky, antikoncepčná náplasť a vaginálny krúžok.

Nechceš žiadne lieky, telieska ani hormóny?

Stále vieš využívať pomoc tvojho tela a zákonitostí prírody. K týmto formám antikoncepcie však treba pristupovať opatrne a dobre sa poznať. Tieto metódy sú najmenej spoľahlivé, a preto si pri nich musíš dávať pozor, aby ste nemuseli riešiť neplánované tehotenstvo.

O aké formy ide? 

👉 prerušovaná súlož – vytiahnutie penisu z vagíny predtým, než z penisu do vagíny vniknú spermie

👉 meranie bazálnej teploty – meranie a zaznamenávanie telesnej teploty hneď po prebudení v približne rovnakom čase a sledovanie zmien v týchto teplotách s cieľom sledovania cyklu

👉 sledovanie plodných a neplodných dní – pravidelné zaznamenávanie si cyklu a zmien

👉 sledovanie zmien v cervikálnom hliene – ide o sledovanie konzistencie sekrétu (hlienu) krčka maternice

👉 sexuálna abstinencia – teda vyhýbanie sa pohlavnému styku

Chirurgické metódy antikoncepcie

Tieto metódy si väčšinou volia ľudia, ktorí majú deti a nechcú ďalšie. Chirurgické metódy bývajú trvalé, a preto si ich treba dobre premyslieť predtým, než sa pre ne rozhodneš. Aké sú to?

👉 sterilizácia ženy spočíva v prerušení vajíčkovodov

👉 sterilizácia muža (vazektómia) spočíva v prerušení semenovodov

Tabletka PO

Táto forma antikoncepcie je núdzová, čo znamená, že ju treba používať iba v prípade “nehody”.

Kedy sa teda tieto tabletky používajú? Najčastejšie krátko po nechránenom pohlavnom styku a predstavujú núdzové preventívne riešenie pred otehotnením.

Tabletka “po” je voľnopredajná. Nie je vhodné užívať ju príliš často. Táto metóda nie je typická, pretože sa užíva PO sexe. Zároveň to však nie je to isté ako interrupcia.

V lekárňach na Slovensku nájdeš viacero druhov tabletiek PO ako napríklad:

💊 Escapelle (je nutné ju užiť do 3 dní od nechráneného pohlavného styku)

💊 ellaOne (je nutné ju užiť do 5 dní od nechráneného pohlavného styku)

Niekedy sa za formu núdzovej antikoncepcie považuje aj vnútromaternicové teliesko, ktoré je lekárom/lekárkou zavedené včas po nechránenom pohlavnom styku.

Antikoncepcia sa týka oboch

Či už ste vo vzťahu alebo nie, metódy antikoncepcie by ste mali vždy vopred prediskutovať pred pohlavným stykom. 

Interaktívne workshopy vzťahovej a sexuálnej výchovy chodí do škôl robiť organizácia inTYMYta. Počas týchto vekovo vhodných workshopov sa nebudeš nudiť, o sexualite sa budete baviť narovinu a úprimne. Všetky informácie, ktoré sa dozvieš, sú podložené aktuálnymi dátami a výskumom. Máš právo na kvalitné vzdelávanie, ktoré ti pomôže na tvojej ceste k zdravým, bezpečným a rešpektujúcim vzťahom – workshop je možné získať na www.intymyta.sk.

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd