Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako vedieť, či sa rozísť a ako to urobiť?

Pozrime sa najskôr na rozhodovanie, ktoré rozchodu predchádza. Je totiž užitočné vedieť rozoznať signály, ktoré nám hovoria, že je potrebné sa nad svojím vzťahom zamyslieť a zodpovedať si, aké pocity a myšlienky nám prináša život s druhou osobou. 

Pomôcť môže napísať si: 

  • Zoznam toho, čo sa nám na našom vzťahu páči. 
  • Zoznam toho, čo nám na našom vzťahu robí obavy. 
  • Čo sme spoločne urobili pre to, aby sme odstránili to, čo ma trápi? 
  • Ako sa ku mne druhá osoba správa? 
  • Ako sa správam ja k nej/k nemu? 
  • Predstaviť si situáciu, že ste sa rozišli – ako sa cítiš? Čo robíš? Kde si? S kým si? 
  • Predstaviť si situáciu, že je rok po rozchode – ako sa cítiš? Čo robíš? Kde si? S kým si? 
  • Čo očakávam od tohto vzťahu? Dostávam to? 
  • Ako chcem, aby tento vzťah vyzeral teraz? A ako o päť rokov?
  • Čo cítim k danej osobe?
  • Aké hodnoty mám ja a aké hodnoty má v živote druhý človek?

Mať čo najviac utriedené svoje vlastné myšlienky a pocity nám môže pomôcť odkomunikovať  ich svojmu partnerovi alebo partnerke. Niekedy môže takýto rozhovor pomôcť spoločne náročnou situáciou prejsť, inokedy môže dopomôcť k tomu, aby sa ľudia rozišli v čo najväčšom možnom pokoji.
A niekedy môže viesť k rozhodnutiu vyhľadať párového terapeuta alebo terapeutku a zaoberať sa spoločnými výzvami ďalej. 

Nech je to akokoľvek, otvorené komunikovanie (a počúvanie!) o obavách, emóciách a očakávaniach je základ. 

Kedy sa rozísť? 

Vtedy, keď si sa tak rozhodol alebo rozhodla. Nie je sa kam ponáhľať a nie je ani dôvod strácať roky života zachraňovaním niečoho, o čom sme dávno rozhodnutí. 

Kde sa rozísť? 

Ak sme dospeli k rozhodnutiu, že sa s niekým chceme rozísť, je čas premýšľať, kde a ako to urobiť. Vyber miesto, kde sa budeš ty, aj tvoj partner alebo partnerka cítiť bezpečne a budete sa môcť rozprávať. Pravdepodobne si pri tom nechcete vykričať hlasivky cez hlasnú hudbu v bare. Ak sa obávaš násilnej reakcie, zvoľ miesto na verejnosti. 

Ako sa s niekým rozísť? 

Vo filmoch či médiách vídame najmä emočne vypäté rozchody plné nenávisti či pomsty, ale rozchod sa dá odkomunikovať a prežiť aj láskavo. 

Pomôcť môže opäť napísať si to vopred – vybrať správne slová, zoradiť myšlienky. Môžeš si to natrénovať pred zrkadlom alebo pred niekým, komu dôveruješ. 

E-mailom? V chate? Osobne?

Predstav si, že sa s tebou niekto rozíde cez správu v chate. Samozrejme, je to jednoduchšie. Ako sa však cíti osoba, ktorá túto správu dostane? Keď už s niekým chodíme, tak im môžeme rozchodom naživo preukázať rešpekt a dôležitosť férového ukončenia vzťahu – kde majú obe osoby priestor na vyjadrenie. Ak je to bezpečné, komunikuj s druhou osobou z očí do očí. 

Úprimnosť 

Výhovorky nie sú nápomocné. Ak niečo nefunguje, pomenuj to (je dosť možné, že si to myslí aj druhá osoba). Pomenuj svoje emócie a pomenuj správanie. Pokús sa ísť na to s rešpektom – teda bez urážok, slušne, bez útokov. Daj druhej strane priestor na to, aby reagovala a počúvaj. Tvoja úprimná komunikácia o fungovaní vo vzťahu môže druhej osobe pomôcť v ďalších vzťahoch. Nehovorte si len to, čo sa vám nepáči/lo – pomenuj aj správanie a situácie, za ktoré si vďačná/ý a priniesli ti radosť alebo ťa niečo naučili. 

Nie znamená nie 

Ak si sa skutočne rozhodol alebo rozhodla, trvaj na tom. Máš právo povedať “Nie,” a to platí aj pre vzťahy. V niektorých prípadoch sa druhý človek môže pokúsiť o manipuláciu či vyhrážky. Ani jedno z toho nie je dôvodom na zotrvanie vo vzťahu, práve naopak. Zostávať vo vzťahu s niekým len preto, aby sa necítil/a zle, nie je dôvodom na to, aby tento vzťah ďalej pokračoval. Ak sa ti niekto vyhráža a obávaš sa o svoju bezpečnosť alebo bezpečnosť svojich blízkych, takéto správanie môžeš nahlásiť na polícii. 

Vedieť spracovať rozchod je fakt náročné a potrebujeme k tomu určité zručnosti. Aj to sa učí na vzťahovej a sexuálnej výchove v téme zdravých vzťahov. 

Interaktívne workshopy vzťahovej a sexuálnej výchovy chodí do škôl robiť organizácia inTYMYta. Počas týchto vekovo vhodných workshopov sa nebudeš nudiť, o sexualite sa budete baviť narovinu a úprimne. Všetky informácie, ktoré sa dozvieš, sú podložené aktuálnymi dátami a výskumom. Máš právo na kvalitné vzdelávanie, ktoré ti pomôže na tvojej ceste k zdravým, bezpečným a rešpektujúcim vzťahom – workshop je možné získať na www.intymyta.sk

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd