Najvzrušujúcejšie titulky, na ktoré tak radi klikáme, sa týkajú trestného stíhania slovenských politikov. V minulých rokoch sa na internete šírili vtipy o NAKAlendári, adventnom kalendári, kedy každý deň niekoho vysokopostaveného obvinili alebo zadržali.
Tieto silné emócie verejnosti potom ešte stúpajú, keď na konci NAKAlendára nenájdu 24-ku, ale 363-ku.
História paragrafu 363 siaha až do roku 2004, slávny sa stal ale až posledné mesiace. Je to právo, ktoré má len a jedine generálny prokurátor. Vďaka 363-ke sa môže pozrieť na akýkoľvek prípad na Slovensku a zrušiť niektoré z rozhodnutí.
Napríklad tak prestane byť platný výsluch alebo niektorý z dôkazov. V takom prípade to ešte nemusí znamenať, že sa zastaví celé trestné stíhanie. Môže však nastať prípad, kedy po zrušení niektorého dôkazu trestné konanie starí na sile, pretože daný dôkaz bol pre vyšetrovanie kľúčový.
Generálny prokurátor ale môže zrušiť akékoľvek rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak dospeje k záveru, že týmto rozhodnutím bol porušený zákon. Môže teda zrušiť aj rozhodnutie o vznesení obvinenia, aj úplne zastaviť trestné stíhanie. Každé vyšetrovanie sa totiž začína rozhodnutím policajta o začatí trestného konania. Ak ho generálny prokurátor zruší, celé vyšetrovanie skončilo.
Problém 363-ky je najmä v tom, že rozhodnutia generálneho prokurátora už nikto ďalej nekontroluje a nedá sa proti nim nijako zasiahnuť. Keď raz rozhodne, je to hotová vec.
Tam, kde je moc v rukách jednej osoby, hrozí jej zneužívanie. A to bez ohľadu na to, kto túto moc v rukách má.
Poďme sa ešte pozrieť na to, ako je vôbec u nás možné či nemožné trestne stíhať politikov.
Poslanci majú imunitu na výroky, ktoré povedia v pléne Národnej rady. Za trestné činy ale poslanci môžu ísť do väzenia tak, ako každý z nás. Akurát to, či ich aj počas vyšetrovania môžu vziať do väzby, musí odsúhlasiť parlament.
Imunitu má aj prezidentka alebo prezident. Trestné konanie voči hlave štátu môže začať až po tom, ako skončí svoje prezidentovanie. Výnimkou je len úmyselné porušenie ústavy alebo vlastizrada.
Nech nás správy o obvineniach alebo nebodaj zatknutiach politikov akokoľvek dvíhajú zo stoličiek, v emóciách nesmieme zabúdať na jedno – v demokracii vždy musí pre každého fungovať v prvom rade spravodlivý proces.