Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo je to strach a prečo sa bojíme? 

Bojím sa tmy. Bojím sa pavúkov. Bojím sa výšok. Ľudia sa boja naozaj najrôznejších vecí a určite sa bojíš niečoho aj ty. Kde sa však strach berie? Ak sa nebojíš, prečítaj si článok. 

Čo je to strach?

Strach je emócia, ktorá je v každom z nás. Strach nezískame po čase, ale rodíme sa s ním. Prečo?

Je to jeden z našich základných inštinktov, ktorý nám pomáha prežiť v nebezpečných situáciách. Keby naši predkovia nepociťovali strach, pravdepodobne by sme tu dnes neboli ani my. 

Nechali by sme sa zožrať nebezpečnými zvieratami, skákali by sme zo zvedavosti z najvyššieho poschodia paneláku či vylievali na seba vriacu vodu. 

Prečo sa bojíme?

Strach je rýchlejší ako mozog. Pýtaš sa, ako je to možné?

Je to inštinkt. Preto telo zareaguje o niečo rýchlejšie ako mozog. Ako sa prejavuje strach? Isto vieš, ale aj tak ti povieme. Napríklad:

👀 zrýchli sa ti tep aj dych

👀 zvýši sa ti krvný tlak

👀 niekto cíti strach až v žalúdku, rukách alebo nohách

👀 hovoríš vyšším hlasom, kričíš alebo sa ti hlas trasie

👀 „zamrzneš” na mieste alebo utečieš

Prečo takto telo zareaguje? Aby bolo pripravené na útek alebo boj. Poznáš tie príbehy, keď niekto vykonal neuveriteľnú vec a nikto nechápe, ako to mohol spraviť. Je možné, že za týmto majsterským kúskom bol strach, ktorý z nás môže spraviť na pár minút superhrdinov.

Zľaknúť sa môžeme napríklad aj toho, keď pes agresívne zašteká spoza brány.

vrčiaci pes

Reálne nebezpečenstvo ti nehrozí, no pokým to mozgu nedôjde, vo velení je strach, ktorý sa pripravuje túto zúrivú šelmu spacifikovať.

Prečo majú ľudia radi horory?

Zamyslel si sa niekedy nad tým, prečo si s radosťou sadáš v kine na film, kde sa bude vraždiť, vyháňať diabol či vyliezať Samara z televízora?

Ak nerátame to, že sa tešíš na nachosky so salsou a pol litra roztopeného cukru s hnedou príchuťou, je za tým viacero dôvodov. 

Aké sú to?

  1. Ľudia, ktorí si užívajú horory sú tí, ktorí majú veľmi pokojný život. Možno sa to nezdá, no naše telo potrebuje pociťovať aj strach. Veď celé stáročia nás zabíjali zvieratá, príroda alebo sme sa ničili navzájom. Moderný človek žijúci moderný život pociťuje potrebuje uloviť nejakého mamuta alebo bojovať o prežitie v nehostinných podmienkach. A to mu veľmi dobre simulujú práve horory
hororová chodba
  1. Strach v tebe zintenzívňuje aj ostatné pocity. Preto, keď si konštantne dve hodiny v napätí a strachu, tvoje telo odíde z kina lepšie zrelaxované ako z wellness. Ľudia po pozretí hororu pociťujú doslova eufóriu

  1. No a posledný dôvod je taký, ktorý sa hanbíme priznať. Je to temná stránka ľudskej osobnosti, ktorá si užíva všetky záležitosti, ktoré sa v hororoch bežne dejú. Neboj sa, neznamená to, že máš predpoklady stať sa kriminálnikom. Niekedy však musíme potláčať emóciu ako je hnev, aby sme zapadli do spoločnosti. Horory ti tieto pocity pomáhajú uvoľniť.

Doktori dokonca odporúčajú sledovanie hororov ľuďom s úzkosťou. Pacienti, ktorí sa snažia pracovať so strachom, by mohli byť po sledovaní týchto filmov viac odolní.

Aké sú najčastejšie fóbie u ľudí? 

Klasikou sú:

👀 tma

👀 výšky

👀 lietanie

👀 odmietnutie alebo celkovo rozprávanie sa a socializovanie s inými ľuďmi

👀 pavúky, hady a iné zvieratá

👀 smrť alebo zomieranie

Existujú však aj veľmi vzácne fóbie ako napríklad:

👀 strach, že budeš bez mobilného telefónu

kričiaca mačka

👀 strach z čísel

👀 strach z kúpania

👀 dokonca strach z konkrétneho čísla 8

👀 strach z balónov

👀 strach z vlasov či brady

Keď ťa strach neopúšťa

Existuje však aj nebezpečnejšia forma strachu, ktorá na teba môže útočiť každý deň a jej meno je úzkosť. 

Ide o dlhodobý strach, ktorého spúšťač si neuvedomujeme alebo naň nevieme prísť. Úzkosť môže byť spôsobená zo životného štýlu, náročnej situácie alebo napríklad z traumatickej minulosti. 

úzkosť

Preto je dôležité pracovať so strachom, ktorý nám zabraňuje hýbať sa ďalej. A nemyslíme len na ten krátky moment, keď na teba zašteká pes a ty sa zľakneš. 

Ten strach odíde, no zanedbaná úzkosť ti môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov. Preto ak aj ty pociťuješ strach každý deň, NEBOJ SA a navštív psychológa, ktorý ti pomôže s týmto strachom bojovať.

Zdroje: 

https://kidshealth.org/en/teens/phobias.html

https://www.verywellmind.com/why-do-people-like-horror-movies-5224447

therecoveryvillage.com

paulekman.com

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Self-Care