Cestovanie po Európe bez pasov a hraničných kontrol je jedným z najhmatateľnejších úspechov európskej integrácie. Schengenský priestor znamená pre občanov EÚ slobodu pohybu. Dnes má 26 členov a Slovensko sa stalo jeho súčasťou 21. decembra 2007.
Ak si ale poslednú dobu cestoval do zahraničia a nebodaj si šoféroval dodávku, je dosť možné, že ťa na hraniciach kontrolovali. Česko, Rakúsko a Nemecko totiž kvôli veľkému počtu migrantov, ktorí nelegálne prekračujú hranice, obnovili hraničné kontroly.
Prečo sa to deje?
Podľa kódexu fungovania schengenských hraníc môžu členské štáty za určitých a výnimočných podmienok zaviesť dočasné kontroly na vnútorných hraniciach. Musia o tom ale informovať Európsku komisiu.
Takéto hraničné kontroly by nemali narúšať fungovanie vnútorného trhu. Cieľom je zabezpečiť verejný poriadok alebo vnútornú bezpečnosť.
Počas vojny v Sýrii opustili krajinu milióny ľudí. Z toho 3,7 milióna Sýrčanov našlo svoj domov v Turecku. Tam sa však posledné mesiace zhoršuje nálada v spoločnosti voči migrantom a tak sa mnohí z nich posúvajú ďalej cez Bulharsko do Srbska.
Srbsko má totiž oproti krajinám EÚ voľnejšie pravidlá pre vstup do ich krajiny. Mnohí migranti ho tak využijú ako vstupnú bránu do Európy. Odtiaľ sa potom, už nelegálne, presúvajú ďalej na západ do členských krajín EÚ.
Policajti kontrolujú najmä väčšie autá a dodávky, ale sily nasadili aj na pešie priechody alebo k Dunaju.
Nemecko na hraniciach s Českom a Rakúskom zadržalo počas roka 2022 o vyše 60 % migrantov nelegálne prekračujúcich hranice viac oproti roku 2020. Používajú pri tom modernú techniku ako drony alebo termovízne kamery a počet policajtov na hraniciach zvýšili o 300.
V Nemecku mali zvýšené kontroly trvať len pár dní, no oznámili, že ich ponechajú minimálne na ďalších 6 mesiacov.
Nejde pritom o obmedzovanie turistov alebo ľudí cestujúcich za prácou, ale o jasný odkaz prevádzačom migrantov, že ich cesta cez hranice štátov EÚ nebude tak jednoduchá.
A čo robí EÚ?
Členské štáty EÚ majú k dispozícii FRONTEX. Je to agentúra, ktorá nám pomáha pri ochrane vonkajších hraníc EÚ. Teda niečo ako vlastná pohraničná a pobrežná stráž EÚ, pričom do roku 2027 by mal byť počet príslušníkov FRONTEX-u až 10-tisíc.
FRONTEX prispieva nielen k lepšej ochrane vonkajších hraníc EÚ, ale pomáha aj pri navracaní občanov tretích krajín, ktorí sa u nás zdržiavajú nelegálne. V roku 2020 dostalo takmer 400-tisíc občanov z krajín mimo EÚ príkaz na opustenie územia Európskej únie.
Do augusta 2022 odhalili o 75 % viac neoprávnených vstupov cez hranice EÚ oproti minulému roku. Keďže čísla migrantov stúpajú, agentúra FRONTEX má viac ako 2300 príslušníkov stáleho zboru a zamestnancov na rôznych úsekoch vonkajších hraníc EÚ, ako aj v Albánsku, Srbsku, Čiernej Hore a Moldavsku.
V prípade krízy môžu členské štáty požiadať agentúru FRONTEX o okamžitú materiálnu či humanitárnu pomoc a jej príslušníci sa môžu zapojiť do ochrany hraníc alebo boja proti cezhraničnej kriminalite.
Európska komisia tiež v roku 2020 prijala Nový pakt o migrácii a azyle, v ktorom sú jasne zadefinované opatrenia, ktoré môžu členské krajiny nasledovať. Nemusia tak pri podobných krízových situáciách, akú máme dnes, nanovo vymýšľať, čo vlastne robiť.
Zdroje: https://www.stmi.bayern.de/med/pressemitteilungen/pressearchiv/2022/313/index.php https://www.ta3.com/clanok/248152/nemecko-predzi-kontroly-na-hraniciach-s-rakuskom-priliv-migrantov-pokracuje https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/642404-ddocasne-hranicne-kontroly-sa-predlzuju-hranice-s-balkanom-hlasia-najvacsi-migracny-napor-od-roku-2015/