Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako sa nenechať vyprovokovať trollmi?

trollie-farmy

Predstav si, že by ťa platili za to, že tráviš čas na sociálnych sieťach, postuješ fotky, memečká, komentuješ a lajkuješ čo vidíš.  

Ale malo by to jeden malý háčik. Musel by si postovať nenávistné komentáre, falošné správy či úplné klamstvá a znepríjemňovať život ostatným ľuďom. Presne takto fungujú online trollovia. Existencie, s ktorými sa v online svete stretol snáď každý jeden z nás. 

Vo väčšine prípadov fungujú online trollovia cez anonymné alebo fejkovo vytvorené účty. Čiže je veľmi náročné zistiť ich skutočnú identitu. Vďaka anonymite majú pocit istoty, strácajú akékoľvek zábrany a neboja sa šíriť naozaj čokoľvek.

Trollovia väčšinou sledujú dva druhy cieľov:

1. Osobný
Robia to z nudy, pre pobavenie, vybíjajú si osobnú frustráciu, chcú upútať pozornosť alebo sa niekomu len pomstiť. Niekedy to prebieha úplne spontánne, troll môže mať zlý deň alebo ho len rozruší nejaká správa a rozhodne sa znepríjemniť deň aj ostatným. Aby nebol sám…

2. Politický
V tomto prípade sa často jedná o riadenú činnosť viacerých trollov, ktorí sa spoločne snažia očierniť konkrétnu politickú stranu alebo človeka, ovplyvniť názory ľudí, spôsobovať zmätok či vnášať medzi obyvateľov pocit strachu a neistoty. Preto sú trollovia ideálnym nástrojom ako šíriť propagandu.  Takýchto trollov využívajú rôzne organizácie či politické strany, ktoré im za to platia.

Tak teda, čo s tým trollovaním vlastne môžeme reálne urobiť?

Môžeme ich oslabiť tým, že sa sami nenecháme trollmi ovplyvniť a zmanipulovať. 

Je to v podstate veľmi jednoduché:

Nevytvárajme si názory na akúkoľvek tému len z komentárov ľudí v diskusiách. 

Video: Michal Mazák

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie