Sneh na horách bude vyzerať perfektne na Tik Toku aj na Reels. Okrem pekných videí je dôležité, aby si sa správal na kopcoch zodpovedne a nepreceňoval svoje schopnosti pre pár pekných záberov.
Vždy si skontroluj počasie
Začneme smutnou štatistikou. Len za tento rok zomrelo v slovenských horách viac ako 30 turistov. Veľkú rolu v tom zohralo aj počasie. Búrky na horách sú nevyspytateľné a počasie sa rýchlo mení.
Je preto dôležité, aby si si vždy pred túrou pozrel počasie a búrkové radary.
Ak chceš ísť do výšok, nezabudni si zistiť aj to, či je v daných polohách sneh alebo aká je lavínová situácia.
Takisto neodchádzaj na túru poobede alebo k večeru. Vždy si radšej privstaň, aby si mal na turistiku celý deň. V zime je nutné si turistiku časovo rozvrhnúť aj kvôli západu slnka. Ideálne je naplánovať si cestu tak, aby si bol hodinu pred západom slnka na vysokohorskej chate. Ak ideš iba na otočku, mal by si byť z túry dole taktiež hodinu pred západom slnka.
Prečo?
Počasie na horách je, ako sme už spomínali, zradné a ak by si sa dostal snehovej víchrice, tvoje tempo by sa výrazne spomalilo. No a ísť z túry po tme nie je dobrý nápad.
Kam chodiť a nechodiť?
Ak si sa rozhodol, že ťa láka zimná turistika, no nie si skúsený, určite nepreceňuj svoje schopnosti.
Vyber si trasu, ktorá je pre teba zvládnuteľná. Nezabúdaj, že vyjsť musíš nie iba tam, ale aj naspäť.
Najlepšie je ísť v zime na miesta, kde sa očakáva vyšší počet turistov, aby ti v prípade potreby vedeli pomôcť. Ideálnym cieľom sú napríklad vysokohorské chaty. Avšak aj na tie je niekedy nebezpečné ísť, preto vždy sleduj výstrahy HZS (horskej záchrannej služby).
Taktiež rešpektuj sezónne uzávery a nechoď na miesta, ktoré sú v zimnom období zatvorené. Každá uzávera má svoje opodstatnenie a ak ju porušuješ, riskuješ viac, než si myslíš.
Čo si so sebou vziať do hôr?
V prvom rade si určite vezmi mobil a ulož si doň číslo horskej záchrannej služby. Mobil si ulož do vodotesného obalu a na teplé miesto, aby sa ti nevybila baterka.
Existuje aj aplikácia HZS, ktorá ťa informuje o uzáverách, rôznych výstrahách, dokážeš cez ňu privolať pomoc horských záchranárov jedným tlačidlom a umožňuje ti podpísať sa do knihy vychádzok a túr.
Vždy by mal o tvojej túre do hôr niekto vedieť, či už rodina alebo napríklad chatár. Nie je na škodu si taktiež zistiť, či na miestach, kam sa chystáš, máš kde prenocovať alebo prečkať v prípade nepriaznivého počasia.
Okrem funkčného oblečenia a pevných turistických topánok by si si mal so sebou vziať v zime do hôr aj:
- rukavice a čiapku,
- čelovku alebo baterku,
- krém s UV filtrom,
- dostatok jedla (netreba ti však celú chladničku, stačia energeticky výživné jedlá a sladkosti, ktoré ti dodajú rýchlu energiu),
- pitie (najlepšie čaj),
- lyžiarske okuliare, ktoré ti chránia oči aj po bokoch,
- lyžiarsku kuklu,
- zapaľovač a vreckový nožík.
V horách sa ti zídu aj obväzy, náplaste na otlaky, ale napríklad aj magnézium a hroznový cukor na energiu. Zober si však naozaj iba to najnutnejšie, lebo plný a ťažký batoh ti na túre veľmi nepomôže.
Zimná výstroj na horách by nemala byť podceňovaná
Ak chodíš na ťažšie turistiky, kde je nutná výstroj, nemal by si zabudnúť na:
- mačky (stúpacie železá),
- paličky,
- funkčné oblečenie a viac tenších vecí, ktoré na seba navrstvíš (aj náhradné),
- cepín.
Tieto veci si ber so sebou iba vtedy, ak si si 100 % istý, že vieš, ako ich používať a skutočne ich potrebuješ. V opačnom prípade by boli pre teba iba zbytočnou záťažou.
Dôležité je vždy brať výstrahy vážne a neobísť tabuľku LAVÍNOVÝ TERÉN len preto, že si veríš.
Prajeme ti veľa krásnych a bezpečných chvíľ na horách.
Zdroje: