Môže blockchain zachrániť planétu, alebo naopak planéta zhorí kvôli minovaniu kryptomien? Dnes už našťastie vznikajú kryptomeny, ktoré sa snažia byť uhlíkovo neutrálne a zároveň inovatívne projekty, ktoré šetria našu planétu.
Najväčším zeleným problémom blockchainov je overovanie transakcií, ktoré páli veľké množstvo energie, lebo používa komplikované výpočty.
Hľadajú sa nové mechanizmy, ktoré sú energeticky úspornejšie. Dnes je však veľa blockchainov neefektívnych. Napríklad jedna jediná transakcia Etherea sa energeticky rovná 100 000 transakciám cez Visa kartu alebo zapojeniu chladničky na jeden mesiac.
Ethereum ale tento rok prejde na iný mechanizmus overovania transakcií a bude tak výrazne ekologickejší blockchain.
Vznikajú aj blockchainy, ktoré tento problém cielene riešia. Immutable X o sebe tvrdí, že je uhlíkovo neutrálny. Ich transakcie sú oproti Ethereu údajne až 475 000-krát efektívnejšie. Navyše za všetok CO2, ktorý vytvoria, nakúpia takzvané uhlíkové kredity. To je jednoducho povedané povolenie, ktoré si môže firma kúpiť, aby nahradila emisie CO2, ktoré vypustila do atmosféry.
Napríklad spoločnosť Power Ledger cez blockchain v Indii prepojila majiteľov domov so solárnymi panelmi a vedia si navzájom predávať elektrinu. Ak by podobný systém fungoval celosvetovo, nepotrebovali by sme jedného centrálneho výrobcu elektriny. Mohli by sme skrátiť trasu, ktorú musí elektrina prejsť, nemusela by sa neefektívne skladovať a mohli by sme skrátka využívať energiu od suseda, ktorý jej má príliš veľa.
Problémom pri recyklácii a triedení odpadu býva motivácia.
V Argentíne spustili projekt JellyCoin. Je to kryptomena, ktorú miestni obyvatelia dostanú za to, že triedia odpad. Rovnako bude odmenená aj druhá strana, teda firmy, ktoré odpad zbierajú alebo spracúvajú. Potom môžu JellyCoinom zaplatiť mestu napríklad za daň z nehnuteľnosti.
Jednou z vízií je aj to, že si pri každom jednom produkte budeme vedieť overiť, nakoľko bol vyrobený zeleno. Na blockchaine bude zaznamenané, odkiaľ pochádzajú materiály alebo ako bol produkt dovezený. Dostaneme tak pravdivú históriu našej kávy, mobilu alebo riflí.
No a blockchain, keďže záznamy v ňom nikto nevie sfalšovať, je ideálny nástroj na kontrolu rôznych zmlúv a dohôd, ktoré sa o ochrane životného prostredia podpisujú. Vedeli by sme napríklad merať, či firmy naozaj dodržiavajú určené emisie CO2, ktoré môžu vypustiť do atmosféry. A v tom najvzdialenejšom scenári by sme takto vedeli kontrolovať aj samotné štáty.
Či si na to niekto trúfne, uvidíme.
Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.