Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako funguje blockchain a na čo sa používa?

Blockchain vďaka tomuto videu už nebude záhadné a nepochopiteľné slovíčko. Pochop základy toho, ako funguje, na čo sa najviac používa a aké má výhody.

Blockchain je už podľa názvu reťaz blokov. Každý blok obsahuje zoznam transakcií, teda odkiaľ, komu, koľko, informáciu, za ktorým blokom nasleduje, unikátny hash, čo je niečo ako odtlačok prsta každého bloku a prípadne iné doplnkové dáta.

Ak by teda niekto chcel zmeniť dáta v blockchaine, musel by zmeniť všetky predchádzajúce bloky, čo je takmer nemožné. Preto vravíme, že blockchain je databáza, ktorá sa nedá spätne meniť. V tejto databáze je zároveň zapísaná každá jedna transakcia, ktorá bola kedy spravená.

Narozdiel od banky, táto databáza transakcií sa nachádza na veľmi veľa miestach po svete, v počítačoch iných používateľov. Nie je teda iba v nejakom Hlavnom sídle Blockchainu na Stromovej ulici 20, ale v obrovskom množstve rôznych počítačov. Stúpa tak jeho bezpečnosť a nezávislosť. Ide totiž o to, že ak by sa aj jednu databázu podarilo prepísať, tak ostatné kópie povedia, že to je fake.

Asi najpopulárnejšie využitie blockchainu sú dnes kryptomeny. Kryptomeny sú niečo ako bežné peniaze. Rozdiel je v tom, že sú len virtuálne, nemôžeme si vybrať bankovku 20 bitcoinov a strčiť si ju do peňaženky. No a najmä, nevydáva ich žiadna centrálna banka ani nič podobné. Kryptomenu si môže vytvoriť každý z nás a jej hodnota stúpa podľa toho, aká je úspešná a koľko jej nakúpia ostatní používatelia.

Výhody oproti bežným peniazom majú kryptomeny hlavne v tom, že transakcie sú veľmi rýchle. Bežne poznáme to, že pošleme 5 eur kamošovi za obed a na jeho účet dorazia na druhý deň. V blockchaine platby užívatelia schvaľujú za niekoľko sekúnd alebo minút a je jedno, či posielame kryptomenu z Popradu až do Japonska alebo do Vyšných Ružbachov.

Mimochodom, v roku 2009, keď sa Bitcoin spustil, si programátor Lászlo Hanyecz kúpil pizzu za 10 000 bitcoinov. Dnes majú hodnotu 320 miliónov dolárov. Ak si doteraz niečo v živote ľutoval, verím, že pri spomienke na Lászla a jeho obchod ti bude o niečo lepšie.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi