Ako sa volá hlavné mesto Srbska? Uffff, to som vedel. Nespomeniem si. Koľkokrát sa vám stalo, že ste jednoducho zabudli? Asi neraz. Zabúdanie je totiž prirodzeným procesom v tele. Prečo však zabúdame?
Zabudol som na to
Zabúdame každý deň. Ideš do obchodu a zabudneš kúpiť mlieko, nespravíš si domácu úlohu, lebo ti to úplne vyfučalo z hlavy. Niekedy zabudneme aj na to, čo sme robili včera alebo zabudneme rovno na celé detstvo.
Prečo to tak je?
Zabúdanie je pre myseľ prirodzené. Keď sa snažíme niečo zapamätať, vytvárame si tzv. pamäťové stopy. Čím viac a častejšie si veci opakujeme, tým lepšie si pamätáme, ani to však nie je natrvalo.
Ako to teda funguje? Nemecký psychológ Hermann Ebbinghaus urobil experiment, kde zisťoval ako zabúdanie funguje. Z prieskumu mu vyšli tieto veci:
Približne 56 % naučeného zabúdame do hodiny, 66 % v rámci dňa a 75 % po 6 dňoch od učenia. To je dosť, všakže?
Najviac zabudneme po tom, čo sa učíme
Znie to ako paradox, no v momente ako sa skončíš učiť väčšinu vecí zabudneš. Si napríklad na prednáške a máš pocit, ako veľa si sa toho naučil.
O hodinu na to zistíš, že si nepamätáš takmer žiadne informácie. Preto maj vždy so sebou papier a pero alebo notebook, aby si si veci zaznačil skôr, než na ne zabudneš.
Ľahšie si zapamätáš veci, ktoré majú zmysel
Ak by ti dal niekto naučiť sa básničku z obdobia dadaizmu a báseň z obdobia romantizmu, asi by si si skôr zapamätal tú druhú.
Tým, že ti báseň bude dávať zmysel, zapamätáš si ju skôr ako vety dadaizmu, ktoré sú naozaj bez logických súvislostí.
Lepšie si pamätáš veci prezentované zaujímavým spôsobom
Toto zrejme nie je taká prekvapivá informácia, no čím zaujímavejšie je nám vedomosť prezentovaná, napríklad, že ju máš vo forme textu, ktorý je doplnený o prednášku, aj nejaké tie fotografie a video, zapamätáš si ju skôr ako čierny text na bielej strane.
Ak si v strese, pamätáš si menej
Človek, ktorý je v strese alebo sa napríklad zle vyspal, zabúda viac ako dobre naladený a oddýchnutý.
Ďalšie príčiny, prečo si dobre nepamätáme, sú:
- depresia
- alkohol
- lieky ako napríklad antidepresíva, sedatíva, lieky na prechladnutie alebo lieky na alergiu
Prečo je dobré, že zabúdame?
Keby sme nezabúdali, mali by sme v hlave obrovský zmätok. Zabúdanie preto nie je negatívnym javom, pokiaľ sa ti tak nestane napríklad na štátniciach alebo neprerastie do patologických rozmerov v podobe choroby.
Tým, že zabúdaš, sa stávaš viac efektívnym v tom ako si veci prioritizovať, vieš lepšie premýšľať, robiť rozhodnutia a byť viac kreatívny.
Kedy zabúdame?
Zabúdame počas celého života, no aktívne zabúdaš najviac, keď spíš. Zatiaľ čo ty oddychuješ, tvoj mozog sa prehrabáva v spomienkach a vyraďuje preč všetky nepodstatné.
Preto je zdravý spánok potrebný nielen pre tvoje telo, ale aj pre tvoj mozog.
Môže sa stať, že sa mi preplní pamäť?
Nezabúdame, aby sme si nepreplnili pamäť ako by si si mohol myslieť. Zabúdanie nám síce pomáha hlavu “upratať”, no nemusí mazať spomienky len, aby sme mali dostatok pamäte.
Náš mozog je totiž naozaj premakaná vecička. Vojde sa do nej neobmedzený počet informácií.
Profesor psychológie z Northwesternskej univerzity sa snažil vyrátať, koľko toho náš mozog dokáže uložiť. Vyšlo mu to na 2,5 petabytes dát. Koľko to je? V prepočte 2 500 000 GB alebo 300 rokov dát z televízie.
Ľudia, ktorí si pamätajú celý svoj život
Niektorí ľudia majú chorobu zvanú hypertymézia, ktorá spôsobuje, že si pamätajú veľmi veľa udalostí zo svojho osobného života.
To znamená, že keď pred 10 rokmi zakopli na chodníku pred Jednotou a padli na zem, je dosť veľká pravdepodobnosť, že si túto udalosť budú pamätať aj napriek tomu, že je bezvýznamná a človek by mal na ňu po čase zabudnúť.
Hoci si ich myseľ pamätá mnoho vecí z ich vlastného života, ostatné veci ako napríklad učivo na písomku, si pamätajú rovnako zle ako my ostatní.
Ako nezabúdať na to podstatné
Ak nechceš zabúdať napríklad pri učení do školy, existujú triky, ktoré môžeš vyskúšať na posilnenie pamäte.
Tak si skús tento článok zapamätať. A ak ti niekto povie: Ako je možné, že si to zabudol? Prerozprávaj mu obsah tohto článku.
Zdroje:
https://www.mindtools.com/pages/article/forgetting-curve.htm
https://www.verywellmind.com/explanations-for-forgetting-2795045
https://synap.ac/blog/top-10-surprising-memory-facts
https://www.medicalnewstoday.com/articles/hyperthymesia
https://www.columbiapsychiatry.org/news/why-forgetting-good-your-memory
https://www.bbc.com/future/article/20160125-the-blessing-and-curse-of-the-people-who-never-forget