Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Praktický návod: Ako si overovať informácie z Google či Wikipédie?

Čo je tvojim hlavným zdrojom informácií? Kniha, učebnica alebo internet? Nemusíš sa hanbiť povedať internet. Je to veľmi praktický pomocník, ktorý ti ušetrí kopu času. Vieš však, že nie všetky informácie na internete sú dôveryhodné, hoci sú aj na prvých priečkach hľadania? Poď sa s nami naučiť, ako si overovať informácie.

Ako funguje Google vyhľadávanie

Vyhľadávanie na internete je naozaj jednoduché, overovanie informácií si však už vyžaduje tvoju pozornosť. Napíšeš do vyhľadávača kľúčové slová a google ti v priebehu pár stotín sekundy vypľuje milióny výsledkov.

Pravdepodobne teraz povieš: “Veď predsa tie, ktoré sú na prvej stránke. Na druhú stranu Google chodia len zúfalí ľudia.”

Väčšinu času sú na prvej strane naozaj relevantné výsledky hľadania. Stránky, ktoré sa tam zobrazujú, si dávajú záležať na kvalitnom obsahu, presmerovaniach a ďalších veciach, ktoré Google pokladá za dôležité. 

A ako sa na prvé priečky stránky prepracujú

Existujú na to špecialisti, tzv. SEO špecialisti, ktorých cieľom je dostať stránky čo najvyššie. 

Logika Google funguje nasledovne:

  1. Kľúčové slová sú skutočne kľúčové

Ak zadáš slová “krmivo pre psy”, vyhľadávač sa bude pozerať na to, ako často sú tieto kľúčové slová spomenuté na webe, v nadpisoch alebo v jeho samotnom názve.

  1. Koľko iných stránok odkazuje na tvoju webovú stránku

Ak mám web stránku, na ktorú odkazuje ďalších 100 stránok, menších či väčších, no s vysokou mierou dôveryhodnosti, organicky sa zobrazujem vo vyhľadávaní vyššie.

Niektorí to ale zneužívajú a vytvárajú fejkové stránky, aby si mohli na ne odkazovať, a tak sa posúvali v priečkach Google stále nahor.

A toto si vedel? 

  1. Kontext vyhľadávania

Ďalší dôležitý faktor je ešte tvoj kontext. To znamená, v akej krajine práve si, v akom jazyku píšeš, čo si vyhľadával predtým a podobne. 

Napríklad, ak si futbalový fanúšik a zadáš slovo Barcelona, je možné, že ti vyhodí viac výsledkov o futbalovom klube, ako o meste. 

Algoritmy vyhľadávača sú skutočne premakané, no stále sú len vytvorené ľuďmi. A čokoľvek, čo je vytvorené ľuďmi, z času na čas robí chyby. Okrem nutelly, tá je bezchybná…

Ako si teda preveriť, že stránka je dôveryhodná a môžem z nej čerpať informácie?

Tú sú 3 tipy ako na to:

  1. Neotváraj hneď prvú stránku. Sprav si najprv prehľad a prejdi si výsledky, ktoré ti Google ponúkol. 
  2. Neotváraj si len jednu stránku, z ktorej budeš čerpať všetky údaje. Otvor si aspoň 3 či 4 stránky a porovnaj si informácie, aby si vedel, ako veľmi sa odlišujú.
  3. Nemusíš sa pri overovaní spoliehať len na seba. Existujú rôzne služby, napríklad táto od Google, táto alebo táto slovenská stránka, ktorá sa zameriava na konšpirátorov.

Čo ak neviem nájsť to, čo hľadám?

Google má v zásobe zopár trikov, ktoré ti s tým pomôžu. 

  1. Ak dáš výraz: “ako+efektívnejšie+vyhľadávať+v+googli” do úvodzoviek, Google ti naň vyhodí všetky relevantné výsledky a vynechá stránky, ktoré obsahujú napríklad len jedno kľúčové slovo.
  2. Ak chceš hľadať kľúčové slová len na určitej stránke, napíš hľadaný výraz takto: site:zmudri.sk 
  3. Ak chceš hľadať definíciu slova, môžeš dať definition: zmudri
  1. Ďalej ak chceš nájsť konkrétne súbory napríklad v pdf, môžeš zadať vzor životopisu filetype:PDF

Môžeš veriť Wikipédii?

Naším bez debaty najväčším zdrojom informácií je Wikipédia. Hoci slúži ako encyklopédia, je slobodná, a preto jej obsah môže upravovať ktokoľvek – pokojne aj ty.

Moja učiteľka matematiky si urobila menší pokus. Dala do článku na wikipédií nepravdivé informácie. Počkala zopár mesiacov a potom si tieto informácie dala do Google. Vyhodilo jej niekoľko článkov, ktoré obsahovali túto chybnú informáciu

Vieš ako sa hovorí: “Dôveruj, ale preveruj.”

Práve tak by si mal pristupovať k informáciám, ktoré na Wikipédii nájdeš. Ale ako zistiť ich pravdivosť?

Keď čerpáš informácie z Wikipédie, sleduj hlavne tieto veci:

  • Každá informácia musí mať ZDROJ

Správny článok by ich mal obsahovať hneď niekoľko. Sú to tie malé čiselká nad slovami. Súhrn všetkých zdrojov nájdeš dole pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org
  • Skontroluj, kto editoval obsah v diskusii

V hornej časti stránky nájdeš diskusie ľudí, ktorí obsah editovali. Môžeš si túto sekciu pozrieť, aby si zistil, či tam nie je niečo podozrivé.

  • Aj Wikipédia ťa vie upozorniť

Niekedy ťa varuje aj samotná Wikipédia, že obsah nemusí byť presný, je písaný veľmi subjektívne alebo neobsahuje žiadne zdroje

Takže keď ťa už sama Wikipedia varuje, je dobré ju počúvať.

Wkipédia je však užitočný nástroj, ktorý ti vie poskytnúť základný prehľad a odkáže ťa častokrát na kvalitné zdroje k téme, ktorú spracúvaš. A ak aj náhodou nie, skús si pozrieť jej verziu v angličtine či češtine alebo v inom jazyku, ktorý ovládaš. Napríklad svahilčine. 

Dôveruj, ale preveruj

Google aj Wikipédia sú dobré zdroje informácií, no treba si vždy pre istotu skontrolovať správnosť údajov, ktoré ti ponúknu. 

Teraz keď už vieš ako na to, tak smelo do učenia alebo tvorby projektu. Nezabudni tiež vyplniť kvíz, ktorý preverí tvoje vedomosti z tejto témy.

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie