Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Z čoho strany financujú kampaň a na čo slúžia transparentné účty?

Nájomné byty pre každého, 14. dôchodky, či diaľnica z Bratislavy do Košíc. Politici sa počas predvolebnej kampane predbiehajú v sľuboch. Internet, médiá, či bilboardy sú plné reklamných sloganov za stovky tisíc eur. Odkiaľ na to politici berú peniaze?

Strany majú na svoje výdavky počas predvolebnej kampane stanovený limit. Za reklamy či podujatia v uliciach môžu podľa zákona minúť maximálne 3 milióny eur.

Odkiaľ to tie strany berú?

Každá strana získava peniaze na svoje fungovanie trochu iným spôsobom. Legálne na to majú viacero možností.

Môžu od svojich členov vyberať pravidelné členské, prijímať dary či dedičstvá alebo získavať peniaze z prenájmu svojho majetku. Ak sú strany podnikavejšie, môžu napríklad získavať podiely z podnikania či výnosy z obchodovania s cennými papiermi.

Pri financovaní kampane sa však náklady strany oproti bežnému chodu zvyšujú a potrebuje nájsť aj ďalšie zdroje. Niektoré strany preto si preto berú pôžičky.

Strany si na kampaň požičiavajú

Niektoré strany si na kampaň požičiavajú. Buď z banky, alebo od podporovateľov či svojich členov. S pôžičkami sa však spájajú aj úroky. 

Strany to majú v bankách ťažšie ako bežný človek. Banky totiž okrem príjmov majiteľov strany prihliadajú aj na predvolebné prieskumy, na povesť strany, a teda na jej reálne šance dostať sa do parlamentu a získať po vo voľbách štátny príspevok, z ktorého požičané peniaze vrátia. 

Takže voľby sú vlastne súťaž, v ktorej môžeš vyhrať fantastickú finančnú odmenu? Skoro. Štátny príspevok dostávajú strany na základe toho, koľko percent získajú vo voľbách. Neujde sa však všetkým. Na tieto peniaze majú nárok len tie strany, ktoré vo voľbách obdržia minimálne 3 %. 

Tieto peniaze štát stranám vypláca postupne počas štyroch rokov ich pôsobenia, takže čím skôr sa to stranám rozpadne a prídu predčasné voľby, tým menej peňazí dostanú.

Stranám požičiavajú aj ich členovia či sympatizanti

Pôžičky od členov strany alebo jej sympatizantov fungujú na rovnakom princípe ako tie bankové. Niektorí členovia sú úspešní podnikatelia, stotožňujú sa s víziou strany, no za požičanie peňazí na kampaň si tiež pýtajú aj úroky. 

Zdroj: giphy.com

Zväčša to však robia len členovia tých strán, ktorým predvolebné prieskumy merajú vysoké percentá. Je tam vysoká pravdepodobnosť, že peniaze dostanú späť zo spomínaných štátnych príspevkov.

Aby si si lepšie dokázal/a predstaviť, o aké sumy ide, tak v poslednom volebnom období to bolo ročne od jedného do takmer 14 miliónov eur. Každá strana dostala iný obnos peňazí podľa toho, koľko ľudí ju volilo. 

Za každý hlas dostávajú 1% z priemernej mesačnej nominálnej mzdy na Slovensku. V roku 2020 išlo o sumu 1133 eur. Za každý hlas teda dostali 11,33 eur.

Nové strany to majú náročnejšie

Novovzniknuté strany to z tohto pohľadu majú náročnejšie. Kým tie staršie si mohli ušetriť z príspevku za predchádzajúce voľby, nové ešte ani len netušia, či sa im ho podarí získať. Preto sú vyslovene odkázané na dary či pôžičky. 

Pri klasických pôžičkách je to však pre ne veľmi otázne. Banky majú na posudzovanie rizík, či je klient schopný splácať úver, rôzne kritériá. Tým, s ktorými zatiaľ nemali skúsenosť, nemusia požičať tak veľa, či dokonca vôbec nič.

Hovorí sa, že efektívna kampaň stojí minimálne milión eur. Získať ho však nie je jednoduché. Pokiaľ si nová strana pred voľbami nevyrieši otázku financovania, je vopred predurčená na neúspech. Bez toho, aby bola na očiach a ľudia ju poznali jej len horko-ťažko vyskočia nejaké percentá. 

Dôležitú úlohu tu preto zohráva aj to, či zakladatelia nových strán majú aj nejaké vlastné peniaze, ktoré by do strany mohli investovať. V tomto prípade je však tiež dobré pozrieť sa na to, kde a ako ich zarobili.

Práve pri vzniku nových strán je najväčšie riziko, že sa do ich financovania zapoja nejakí oligarchovia alebo finančné skupiny, ktoré si stranu „vychovajú” tak, aby neskôr slúžila ich úmyslom. 

Na čo slúžia transparentné účty?

Každá strana má povinnosť zverejňovať svoje výdavky na kampaň na takzvanom transparentnom účte. Ten sa od bežného účtu v banke líši tým, že peniaze na ňom môže kontrolovať ktokoľvek. Dokonca aj ty. 

Prečo vznikli? V minulosti takéto mechanizmy kontroly nefungovali. Stať sa preto mohlo to, že niektorá strana použila na kampaň neporovnateľne viac peňazí ako iná, čo bolo v rozpore s férovosťou súťaže.

Voľby teda mohli vyhrať len bohatí a tí, ktorým sa toľko peňazí nepodarilo vyzbierať, boli vopred odsúdení na porážku.

Prečo by sme mali kontrolovať financovanie politických strán?

V prvom rade si treba uvedomiť, že kontrolujeme financovanie kandidátov, ktorí sa uchádzajú o verejné funkcie. Sú to ľudia, ktorí nás budú zastupovať. 

Zdroj: Canva

Máme právo vedieť, odkiaľ na to majú peniaze a či ich získali  čestným spôsobom, alebo z pofidérnych zdrojov, ktoré by príspevkami mohli sledovať niečo viac. Napríklad by strane požičali za to, že by niečo čakali na oplátku. Niektorí darcovia môžu očakávať, že politici budú pretláčať zákony, ktoré im zabezpečia nejaké výhody.

Úspešní kandidáti budú platení z našich daní. Je preto v našom záujme vedieť, aké priority majú títo ľudia. Sledovať by sme mali napríklad podujatia, do ktorých investujú. 

Keďže možno budú hospodáriť aj so štátnou kasou, kontrolovať by sme mali aj to, ako efektívne dokážu s peniazmi narábať. Či náhodou neplatia za zbytočnosti, alebo naopak, či nemíňajú málo na dôležité veci.

Najpodstatnejšie zo všetkého je však to, odkiaľ tie peniaze berú. Na transparentných účtoch si vieš skontrolovať mená darcov, a tie si následne vygoogliť. Možno zistíš, že stranu vo veľkom financuje pofidérny podnikateľ či nebodaj mafián. Aj tieto aspekty by si mal/a pri voľbách zvážiť. 

Kde ich nájdem?

Transparentné účty nájdeš na webových stránkach politických strán. Rozumieme, že pre teba môže byť táto kontrola náročná. Preto ti odporúčame sledovať stránky neziskových organizácií, ktoré to spravia za teba. Jednou z nich je nepríklad Transparency International.

POLOVICU JÚNOVÝCH PREDVOLEBNÝCH BILBORDOV UKRYLA AGENTÚRA Z PORTFÓLIA J&T Kampaň pred jesennými parlamentnými voľbami…

Posted by Transparency International Slovensko on Monday, July 24, 2023

V stručných prehľadoch sa na jej stránke dozvieš, koľko peňazí na kampaň už jednotlivé strany minuli, koľko im na účte zostalo, od koho mali peniaze, aj to, komu a za čo platia. Transparency International pripravuje aj rôzne tabuľky, ktoré ti pomôžu zorientovať sa a spraviť si rýchly obraz o viacerých stranách naraz. Šup kontrolovať! 🙂 

Zdroj titulného obrázka: Canva

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate