Film Pelíšky sme videli snáď všetci, a to aspoň päťkrát. Mnoho z výrokov preto zľudovelo a počúvaš ich na rodinných oslavách, v telke a možno aj v škole.
Vieš ale, čo tieto výroky naozaj znamenajú a o čom hovoria? Vďaka tomuto článku to konečne pochopíš.
🔴 To je tím, s kým se taháš. S nějakým anarchistickým bohémem, rudým bolševickým nokem!!!
Áno, toto na prvé počutie znie ako klasická hádka tínedžera s rodičmi, ktorá sa môže pokojne odohrať aj v roku 2022. Dnes ti ale otec zrejme nebude hovoriť, že sa ťaháš s rudým bolševickým nokem.
Boľševik je slovo, ktoré označovalo Leninovu frakciu medzi ruskými komunistami ešte predtým, než prevzali moc. Časom sa toto slovo začalo používať ako označenie všetkých komunistov a marxistov a počas studenej vojny nabralo skôr negatívny, až urážlivý podtón. No a aká je najtypickejšia farba pre komunistov? Rudá, alebo teda po slovensky, červená.
🔴 Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!!!
Kto si to má vylízať prdel? Proletári. Počas socializmu bol u nás povolený v podstate len jeden myšlienkový prúd a to bol marxizmus. No a ten hovoril o tom, že v spoločnosti sú dve triedy – robotnícka, teda proletariát a tzv. buržoázia, teda kapitalisti. Proletári mali byť robotníci, ktorí pracujú, ale nič nevlastnia, teda presný opak kapitalistov.
Jeden zo základov komunizmu bol, že proletariát vyhrá nad kapitalistami a zrušia súkromné vlastníctvo. Nebudú tak viac existovať rozdiely medzi triedami v spoločnosti, všetci budú vlastniť všetko a nikto nebude ani bohatý, ani chudobný 💸
Manifest Marxa a Engelsa, ktorý o tomto všetkom hovoril, sa končil práve vetou: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ Táto veta sa potom stala jedným z najznámejších hesiel nedemokratického režimu, ktorý nám vládol.
Hrdina z Pelíškov sa s týmto zmýšľaním očividne nestotožňoval. Preto z balkóna kričal: „Proletári všetkých krajín, vylížte si prdel!“
🔴 Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.
Kto bol boľševik, sme si už vysvetlili. Tento výrok jednoducho hovorí o nádeji z obdobia 60-tych rokov, kedy sa v Československu uvoľňovala atmosféra a mnohé veci, ako cestovanie alebo odvážnejšie umenie, boli povolené. Náš hrdina predpokladá, že vláda komunistov čoskoro skončí.
Film sa ale končí osudovým 21. augustom 1968, kedy na naše územie vpadli vojská Varšavskej zmluvy, teda našich vtedajších údajných spojencov na čele so Sovietskym zväzom, a nastolili tu opäť tvrdé pravidlá. Sovietskemu zväzu sa uvoľňovanie u nás nepozdávalo. Veci sa zmenili až o 31 rokov neskôr, 17. novembra 1989 Nežnou revolúciou, vďaka ktorej u nás máme demokraciu a slobodu.
🔴 Zajímalo by mě, kde udělali soudruzi z NDR chybu…
Mnoho výrobkov bolo počas socializmu v pochybnej kvalite. Viac sa o tom dočítaš napríklad na tomto webe.
Tento výrok sa posmieva z toho, ako postava v Pelíškoch, ktorú hral Miroslav Donutil a fandil všetkému rudému a socialistickému, vytiahne nový objav – plastové lyžičky do kávy. Tie sa však po chvíli začnú v horúcom nápoji rozpúšťať.
Súdruhovia (ako sa nazývali členovia komunistických alebo socialistických strán) z NDR, čo bolo Východné Nemecko (a teda socialistická krajina), neodviedli až tak fantastickú prácu, ako prívženci socializmu chceli vidieť 😏
A na záver…
🔴 Maršál Malinovskij!
Opäť je na scéne Miroslav Donutil. Zapaľuje si panáka tvrdého alkoholu a vykríkne pre teba zrejme neznáme meno.
Začiatok filmu Pelíšky sa odohráva v roku 1967, kedy zomrel významný maršal, čo je druhá najvyššia hodnosť v sovietskej armáde, Malinovskij. Dôležitý bol preto, lebo na konci druhej svetovej vojny pomohol oslobodiť niektoré československé mestá, napríklad aj Brno.
Postava, ktorú Donutil hral, bol nielen vojak z povolania, ale aj veľký fanúšik všetkého sovietskeho. Prečo si teda pri pripíjaní nespomenúť na sovietskeho vojnového hrdinu? 😉
Veríme, že sú ti už veci jasnejšie a keď najbližšie na jeden z týchto výrokov narazíš, už nebudeš musieť pozerať do zeme a dúfať, že sa ťa nikto nič neopýta.