Už si určite počul o udeľovaní Nobeloviek. Prečo sa však udeľujú, komu a ako to celé začalo?
Rok 1901 je známy pre prvé bezdrôtové spojenie cez Atlantik…a Nobelovky
V tomto roku sa udialo viac dôležitých udalostí – nainštalovali prvé verejné telefóny v Paríži, bol spáchaný atentát na amerického prezidenta Williama McKinleyho a na jeho miesto nastúpil Theodore Roosevelt. Guglielmo Marconi uskutočnil prvé bezdrôtové spojenie cez Atlantický oceán a prvých 5 ľudí na svete získalo Nobelovu cenu.
Prvýkrát v histórii ľudstva sa odovzdávali Nobelove ceny 10.11.1901. Bolo to 5 rokov po smrti Alfreda Nobela, podľa ktorého je pomenovaná táto cena.
Cena bola odovzdaná za:
- literatúru
- fyziku
- chémiu
- medicínu
- mier
Prečo sa cena volá Nobelova?
Alfred Nobel bol známym švédskym chemikom, inžinierom a svet ho pozná ako vynálezcu dynamitu.
Vo svojom závete odkázal väčšinu svojho majetku na udeľovanie týchto 5 cien, ktoré neskôr nazvali podľa neho Nobelovou cenou.
Za čo sa táto cena udeľuje?
Ceny sa stále udeľujú za fyziku, chémiu, literatúru, mier a medicínu. Pribudla ešte jedna cena za ekonomické vedy. Tá sa však nezaraďuje oficiálne medzi Nobelovky. Cena nesie skutočne krátky oficiálny názov: Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela.
Nobelovku môže získať každý, kto počas predchádzajúceho roka priniesol ľudstvu najväčší úžitok. Čo teda vôbec nie je ľahká úloha.
Tento rok je to švédsky genetik Svante Pääbo za objavy v oblasti genetiky. Okrem neho budú vyhlásení ešte ďalší 4 laureáti za fyziku, literatúru, mier a chémiu.
Ceny si preberú 10. 11. 2022 na výročie smrti Alfreda Nobela.
Čo dostane výherca Nobelovej ceny?
Ako na každej správnej súťaži dostane medailu, diplom a dokument, ktorý hovorí o tom, koľko peňazí výherca dostane a nie je to teda malá suma.
Výherca dostane až desať miliónov švédskych korún, čo je okolo 985 000 €.
Koľko žien dostalo Nobelovu cenu od roku 1901?
Od roku 1901 do roku 2021 vyhralo Nobelovu cenu 58 žien. Prvou bola Maria Skłodowska Curie, ktorá získala Nobelovku až dvakrát.
Celkovo sa od roku 1901 odovzdalo 609 Nobelových cien, ženám sa teda ušla približne jedna desatina.
Môžem sa stať aj ja laureátom Nobelovej ceny?
Áno. Musíš však najskôr spraviť naozaj výnimočný objav a to v oblasti, v ktorej sa Nobelova cena udeľuje. Na Slovensku zatiaľ nezískal Nobelovu cenu nikto, takže to zostáva na tebe.
Naši susedia v Česku majú na konte 6 Nobeloviek, Maďarsko ich má 13, Ukrajina 6, Poľsko 19 (dvakrát vyhrala Maria Skłodowska Curie) a Rakúsko 22.
Zdroje:
https://www.business-standard.com/about/what-is-nobel-prize#collapse
https://sk.wikipedia.org/wiki/1901#Udalosti
https://www.nobelprize.org/prizes/facts/nobel-prize-facts/https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nobel_laureates_by_country