Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo sú to koncesionárske poplatky a ako budú nahradené?

Od júla 2023 budú zrušené koncesionárske poplatky. Čo to je, kto túto zmenu navrhol a ako budú nahradené?

Konce…čo?


Koncesionárske poplatky sa týkajú len verejnoprávnych médií, teda napríklad RTVS alebo TASR. Na ich fungovanie sme sa doteraz skladali všetci práve cez tieto poplatky.

Na oplátku je ale RTVS povinná vytvárať obsah aj pre národnostné menšiny, nepočujúcich, robiť relácie o umení, vede alebo o témach, ktoré sú dôležité a je vo verejnom záujme, aby ich niekto spracúval, aj keď nepritiahnu obrovské publikum.

Súkromné médiá musia vždy prihliadať v prvom rade na to, aby si zarobili. Teda, aby mali čo najväčšiu sledovanosť, čítanosť, počúvanosť. 

Koncesionársky poplatok je určený na cent presne a to 4,64 € mesačne.

Koncesionárske poplatky teda platíme za to, že môžeme pozerať telku a počúvať rádio. Neplatíš ich však za všetky kanály, ktoré bežia v telke. Za Markízu si napríklad tieto poplatky neplatíš. To samozrejme neznamená, že Markíza, JOJka alebo ďalšie televízne stanice sú zadarmo. Za ne posielaš peniaze poskytovateľom TV služieb ako sú napríklad Skylink, Telekom, Swan, Orange a iné. 

Platí za ne aj ten, čo nemá telku a rádio

Možno si sa už niekedy zamyslel nad tým, ako vedia, či doma počúvaš rádio alebo nie? Čo ak nevlastníš rádio alebo telku vôbec

Nooo… je to jedno.

Pokiaľ si odoberateľom elektriny, koncesionárske poplatky musíš platiť. Znie to nefér, no tak to zákon uvádza. A čo povie zákon, to platí. 

Ak by si ich nezaplatil, hrozila by ti pokuta.

Od júla 2023 sa rušia koncesionárske poplatky

Poverený predseda vlády Eduard Heger s lídrom strany SaS Richardom Sulíkom povedali, že v roku 2023 sa koncesionárske poplatky zrušia

V prvom momente boli ľudia takí, že: 

Mnohí túto zmenu však po prvotnom šoku uvítali s otvorenou náručou

Jedným z fanúšikov tejto zmeny sú napríklad zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov. 

Iný názor má na to generálny riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj, ktorý chce, aby prebehla odborná diskusia. RTVS je podľa Machaja dlhodobo podfinancovaná. Už v októbri, keď ešte o rušení koncesionárskych poplatkov nebola ani reč, na to upozorňoval aj predseda Rady RTVS Igor Gallo, podľa neho sa RTVS dostala „na pokraji ekonomického prežitia.“ 

Ako sa bude financovať RTVS po zrušení koncesionárskych poplatkov? 

V RTVS len 19. decembra schválili rozpočet na rok 2023, v ktorom počítajú s príjmami z koncesionárskych poplatkov vo výške 74,4 milióna eur. Po novom by peniaze mali dostať priamo zo štátneho rozpočtu.

Hovorí sa napríklad o mechanizme, že RTVS dostane každý rok 0,15 % HDP (hrubý domáci produkt). Peniaze by mali dostať vždy do 31. januára kalendárneho roka. O mechanizme bude ešte prebiehať politické rokovanie.

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z News