Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo nesmú robiť ženy v Afganistane?

afganistan zeny taliban

Taliban už rok vládne v Afganistane. To pre ženy znamená zákaz chodenia do školy, ďalej od domu sa môžu pohybovať iba s mužom a bez burky na ulicu nevyjdu.

Po ovládnutí Afganistanu Talibanom boli zatvorené všetky školy. Po mesiaci ich Taliban opäť otvoril, už ale nedovolili dievčatám vrátiť sa na strednú, iba na základnú školu. Po čase sa tvárili, že im predsalen dovolia opäť sa učiť. Dievčatá prišli 23. marca pripravené v školských uniformách – len preto, aby im oznámili, že do žiadnej školy nakoniec nepôjdu.

Afgánske ženy môžu pracovať iba oddelene od mužov a na verejnosti musia nosiť burky – najextrémnejšiu formu zahaľovania v Islame, kde majú ženy zakryté celé telo aj tvár a vidia iba cez mriežku v tvárovej časti závoja Ak chcú stráviť mimo domov dlhšiu dobu, musia mať mužský sprievod. V niektorých častiach krajiny sa ženy nemôžu objaviť v televíznych seriáloch, ani získať vodičský preukaz. Prísne pravidlá Talibanu ale neobchádzajú ani mužov, pre ktorých je najnovšie povinné nosiť bradu.

Protesty, z ktorých mnohé vedú ženy, sú násilne potlačované. Bitky bičmi alebo káblami sú ešte tým miernejším trestom, keďže viaceré demonštrácie sprevádzala aj streľba do vzduchu.

Afganistan okrem ľudských práv nezvláda ani ekonomickú situáciu. V krajine chýba pracovná sila po tom, čo obrovskému množstvu žien zakázali pracovať. S Talibanom zároveň nechcú ostatné krajiny obchodovať a ich vládu neuznávajú. Ocitli sa v medzinárodnej izolácii, čo ekonomickú krízu iba prehlbuje. Podľa OSN je až polovica národa životne ohrozená nedostatkom potravín. 

Problémom pre Taliban je aj to, že ich takmer nikto na svete neuznáva ako skutočnú a legitímnu vládu Afganistanu. Nevedia sa tak dostať k miliardám dolárov, ktoré má tento štát uložené v zahraničných bankách a majú problém vydávať peniaze, keďže afganské bankovky sa dlhé roky tlačili a dovážali z USA.

Spojené štáty odmietajú dať Talibanu tieto peniaze, pretože sa boja, že by za ne mohli financovať terorizmus namiesto jedla pre vlastných ľudí. A majú na to dobré dôvody – Afganistan bol pred inváziou USA z roku 2001 miestom, kde sa skrývalo množstvo teroristov z al-Káidy a odkiaľ plánovali aj útok na newyorské Dvojičky. 

Odkedy minulý rok vládu nad krajinou prebral Taliban, zdá sa, že sa opäť zmenila na bezpečný prístav pre teroristov. Nový šéf Al-Káidy Ayman al-Zawahiri pokojne býval v luxusnej časti Kábulu, kým ho práve tam na balkóne nezasiahla v auguste strela z amerického dronu.

Jedna z afgánskych žien pre NYTimes povedala: „Často myslím na Rumiho (perzský básnik a teológ) citát, ktorý je relevantný pre to, čo sa práve deje v Afganistane: „Tam, kde je skaza, je aj nádej na poklad.“

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z News