Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

Budú predčasné parlamentné voľby sfalšované?

Až 53 % Slovákov sa obáva, že nadchádzajúce parlamentné voľby budú zmanipulované, ukázal najnovší prieskum Globsec Trends. Existuje dôvod na obavy? Rozoberme si to na drobné.

Odkiaľ to tí ľudia berú?

Keď nejaká téma rezonuje v polovici národa, je jasné, že sa nešíri len od suseda k susedovi, ale musí mať poriadny výtlak v médiách a na sociálnych sieťach. O ten sa postarali niektoré politické strany svojimi bilboardmi a tlačovkami, kde strašia ľudí tým, že nasledujúce voľby môžu byť sfalšované. 

Sledujú tým jasný zámer. Zjednodušene sa dá povedať, že si pripravujú vankúšik pre prípad prehry.

Ak by vo voľbách neobstáli tak, ako si predstavujú a získali by málo kresiel, jednoducho by to mohli hodiť na „systém” a hovoriť: „Všetci sú proti nám, zmanipulovali to vo svoj prospech!“

Dáme ruku do ohňa za to, že ak by mali tých percent dosť, téma by sa z éteru vyparila rýchlejšie, než ty z triedy, keď zazvoní zvonček.

Nebezpečný hoax

Zmanipulovať voľby v demokratickej krajine je takmer nemožné a naši politici to dobre vedia. Každé z nich totiž sprevádza nespočetné množstvo kontrolných mechanizmov

Priebeh volieb kontrolujú napríklad medzinárodní volební pozorovatelia, komisie pozostávajúce z XY ľudí z rôznych názorových táborov, polícia, Štatistický úrad a tak ďalej. Dokážeš si vôbec predstaviť, že by sa toľko osôb zastupujúcich úplne odlišné názory a strany dohodlo, že všetky čísla upravia v prospech jedinej strany? Znie to ako číry nezmysel a v praxi aj je.

Naši politici sa tvária, že vymysleli koleso a verejnosti predstavili tajné informácie, o ktorých doteraz všetci mlčali. 

V skutočnosti sa len inšpirovali „plačkami“ v zahraničí. Rovnaký strach, aký dnes šíria naši politici, rozsieval medzi občanmi bývalý prezident USA Donald Trump či vtedajší brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Obaja sa takto vyjadrovali pred voľbami, ktoré napokon prehrali. A vieš, čo nasledovalo?

Klamstvá, ktoré zabíjali a podkopali demokraciu

Donald Trump prezidentské voľby v roku 2020 prehral. V tom momente začal šíriť správy o tom, že boli zmanipulované, ešte intenzívnejšie. Tesne pred oficiálnym zverejnením výsledkov publikoval na svojom twitterovom účte správu: „Ja som vyhral tieto voľby! S výrazným náskokom!” Hoaxy sa nabaľovali tak masívne, až si jeho podporovatelia povedali, že spravodlivosť vezmú do svojich rúk.

Šiesteho januára 2021 zaútočil dav rozzúrených občanov na budovu Kapitolu (parlamentu USA). Politický manipulátor docielil to, že ľudia zmenili názor na najdôležitejší prvok demokracie – voľby. 

Aj keď žiadne kontrolné inštitúcie či volební pozorovatelia nezaregistrovali nijakú chybu či náznak o ich sfalšovaní, zámerne vytvorené klamstvá šírené Trumpom vyústili do smrtiaceho útoku. Útok na kapitol si vyžiadal 5 obetí na ľudských životoch a 138 zranených policajtov. 

Podobný scenár sa v dôsledku hoaxu o sfalšovaných voľbách opakoval aj v Brazílii. Jair Bolsonaro si v roku 2022 neobhájil prezidentskú stoličku. Vo funkcii ho vystriedal Luiz Inácio Lula da Silva. Volebná porážka rozčúlila Bolsonarových podporovateľov do takej miery, že 8. januára tohto roku v obrovských húfoch zaútočili na vládne budovy. Polícia v tejto súvislosti zatkla desiatky osôb. 

Naša polícia na základe zahraničných skúseností predpokladala, že táto téma neminie ani Slovensko. Zároveň upozornila, že opakované a cielené šírenie klamstiev môže viesť k väčšej radikalizácii a polarizácii v spoločnosti. Keď si mal doteraz pocit, že sa s tetou na babkinej oslave v politických názoroch nezhodneš, vedz, že ak naletí na túto lož, bude to už len horšie.

Čo s tým?

Keď ti najbližšie niekto bude tvrdiť, že má zaručené informácie o falšovaní volieb, povedz mu toto: 

  1. Je rozdiel medzi voľbami v demokratickej a nedemokratickej krajine

Voľby v demokratickej krajine sú slobodné a férové. Znakom toho je napríklad to, že kandidujúcim stranám, hnutiam a koalíciám nikto nezasahuje do ich zoznamov kandidátov, alebo aj to, že sa pod svoj hlas nepodpisuješ a nikto tak nekontroluje, koho si volil.

Zdroj: Canva

V prípade akýchkoľvek pochybností sa môžeš obrátiť na políciu a tá podozrivé konanie bezodkladne preverí. V demokratických krajinách máš prístup k slobodným informáciám, na základe ktorých sa sám alebo sama rozhodneš, koho si vyberieš. Médiá ti nepodsúvajú informácie len o jednej politickej strane. 

  1. Vysvetli mu, ako vyzerajú voľby na Slovensku

Politici pri tomto hoaxe narábajú s myšlienkou, že sa hlasy po prvýkrát sčítavajú elektronicky. Vraj môže dôjsť k ich manipulácii tým, že to nebudú kontrolovať ľudia, ale počítač. Skrátka blud.  

Ministerstvo vnútra, ktoré celé voľby organizuje, potvrdilo, že „check“ ľudským okom z celého sčítania vôbec nezmizne. V praxi to bude vyzerať tak, že členovia volebnej komisie, tí ľudia za stolom, ktorí rozdávajú hlasovacie lístky a overujú si tvoju totožnosť, zrátajú hlasy manuálne a následne ich nahodia do elektronického systému. 

HLASY SA V PRVEJ FÁZE SČÍTAVAJÚ RUČNE 🗳️👐Proces sčítavania hlasov prebieha v dvoch fázach. Najprv hlasy manuálne sčíta…

Posted by Ministerstvo vnútra SR on Thursday, June 1, 2023
Prvá fáza volieb. Zdroj: facebook.com/Ministerstvo vnútra SR

Každý z nich si môže vyhotoviť kópiu zápisnice z počítania a následne si na stránke Štatistického úradu SR overiť, že nedošlo k žiadnemu pochybeniu v prepise.

Tieto zápisnice potom šikovne zráta elektronický systém. Tak ušetríme kopec času, výsledky sa skontrolujú viackrát a my na ne možno nebudeme čakať do ôsmej rána, ako to bolo doteraz.

Do volebnej miestnosti kdekoľvek na Slovensku sa môžeš prísť pozrieť aj ty. Každá z nich je totiž otvorená širokej verejnosti. Narazíš v nej na viacčlenné komisie, tvorené zástupcami rôznych politických strán tak, aby sa navzájom kontrolovali. Volieb sa zúčastňujú aj nezávislí pozorovatelia. Dokonca aj zo zahraničia. 

DO ELEKTRONICKEJ FÁZY SČÍTAVANIA NIKTO NEVSTUPUJE 🛜🌐✅Proces sčítavania hlasov prebieha v dvoch fázach. Najprv hlasy…

Posted by Ministerstvo vnútra SR on Friday, June 2, 2023
Druhá fáza volieb. Zdroj: facebook.com/Ministerstvo vnútra SR

No a takýmto pozorovateľom sa  dokonca môžeš stať aj ty, a to tak, že sa prihlásiš za člena alebo členku okrskovej volebnej komisie. Spolu s ľuďmi z rôznych názorových táborov budeš kontrolovať priebeh volieb, ako aj proces sčítania hlasov. Viac informácií, ako sa prihlásiť, nájdeš na stránke svojej obce. Ako bonus dostaneš za túto aktivitu odmenu približne 60 eur, spoznáš ľudí zo svojej obce či štvrte a zrejme si pochutnáš aj na nejakých dobrých old school chlebíčkoch. 

Zdroj titulnej fotografie: Getty Images

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo