Regióny s vlastnou samosprávou nie sú slovenským výmyslom. V rôznej podobe existujú vo väčšine krajín Európy. Výnimkou nie je ani Slovensko.
Delenie samosprávnych krajov nebolo jednoduché
Aj na Slovensku sa formovalo a delilo územie. Pôvodne sme tu mali tri kraje – Západoslovenský, Stredoslovenský a Východoslovenský. V roku 1997 tretia vláda Vladimíra Mečiara schválila nové členenie na 8 krajov, no pritom necitlivo rozdelila napríklad prirodzené regióny Spiša a Gemera.
Pôvodne sa rátalo s 12 až 16 regiónmi. Počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu sa však napokon v roku 2001 odobrilo vytvorenie 8 samosprávnych krajov. Týmto prerozdelením krajiny sa prerozdelili aj kompetencie do jednotlivých krajov.
Čo zabezpečujú samosprávne kraje?
Zabezpečujú pre nás starostlivosť napríklad o:
regionálne cesty
nemocnice (už iba v Trenčianskom a Žilinskom kraji)
polikliniky
stredné školy
jazykové školy
centrá voľného času
školské internáty
zariadenia školského stravovania zariadenia sociálnych služieb
prímestskú dopravu
regionálne divadlá
múzeá
knižnice
turistickú infraštruktúru
Kraje podporujú napríklad aj kultúrne, športové či sociálne aktivity v regióne.
Ak teda využívaš cesty, chodíš na strednú alebo cestuješ autobusom z dediny do mesta, ich fungovanie, či nefungovanie zabezpečuje kraj, v ktorom žiješ.
No a ak ti prestane chodiť spoj, ktorý bol pre teba dôležitý, lebo práve vtedy ti začínala v meste tanečná, pocítiš nespokojnosť na vlastnej koži.
Samosprávne kraje sú dôležité aj pre teba
Samosprávne kraje zodpovedajú za veľmi veľa vecí. Ak chceš mať fungujúci kraj, musia ho viesť schopní a zodpovední ľudia.
Rozhodnutie o tom, kto bude na jeho čele je aj na tebe. Choď voliť.
Video: Martin Yuwac Hluchý