Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

8 tipov, ako sa nedať vyhodiť z práce v prvý deň

Je to tam! Ten pocit víťazstva, že sa ti podarilo po všetkých pohovoroch, odoslaných CV-čkach a hodinách strávených pri motivačných listoch, v ktorých si hľadal motiváciu ísť ďalej, nájsť prácu. Tu však tvoja cesta len začína. Ako ju nezničiť hneď v prvý deň?

Ako zvládnuť prvé dni v novej práci? 

Je to fuška. Zo začiatku si budeš musieť zvyknúť na pracovnú dobu – trvá celých 8 hodín, niekedy aj viac. Je to náročné a priprav sa, že budeš zo začiatku unavený a možno aj v strese, dokedy si zvykneš. Neboj sa, ono sa to po čase zlepší. 

Máme pre teba zopár tipov do budúcna, čo robiť a nerobiť v prvé dni, ktoré ti pomôžu prežiť bez ujmy

Hlavne príď na čas

Nikoho asi nepotešíš, keď prídeš v prvý deň do práce namiesto ôsmej na 12tu a budeš čakať, že ťa vrelo privítajú. 

žena prichádzajúca neskoro do práce

Ak sa bojíš, že by si napríklad nestihol prísť včas, radšej si privstaň na skorší vlak či MHD. Samozrejme, môže sa stať, že zablúdiš, mešká ti vlak, je havária na cestách – no tieto faktory neovplyvníš. 

V každom prípade, čo sa dá ovplyvniť a vieš ovplyvniť, ovplyvni. Tvoj šéf určite ocení príchod načas a čo-to mu tvoje správanie prezradí aj o tvojej povahe a charaktere. 

Sprav niečo navyše

Začiatky sú naozaj ťažké a niekedy nemáme chuť zostať ani len tých 8 hodín v práci, lebo sme unavení, narobení, radšej by sme sa hrali playko a tak ďalej. 

Ver mi, všetci máme rovnaké pocity. To však neznamená, že nemôžeš spraviť niečo navyše, čím si spravíš u ostatných očko – zostaneš v práci dlhšie, prídeš s novým nápadom alebo len prinesieš na začiatok kolegom malú pozornosť, napríklad koláčiky. 

Neprepínaj sa však, lebo ak to preženieš, ľahko sa môže stať, že v práci vyhoríš. A ako sa vraví: „Lepší zamestnanec, ktorý robí na 100 %, ako žiaden zamestnanec.” 

No dobre, to sa nehovorí, ale chápeš, čo tým chceme povedať. 

Pohodička, mám čas. Deadline je len abstraktný pojem

Slovíčko deadline bolo prvýkrát zaznamenané počas Americkej občianskej vojny v roku 1864. Okolo väzení boli čiary, ktoré nemohol žiaden väzeň prekročiť. Ak sa väzeň čo i len dotkol, padol alebo prešiel cez tieto hranice, stráže mali povolené ho zastreliť
Túto čiaru nazývali “dead line”.

mačka skáčuca na múr

Hoci ťa za nedodržanie deadlinu nikto nezabije, radšej ich spĺňaj načas, aby si nedostal výpoveď hneď v prvé dni. 

Ak sú pre teba stanovené deadliny nereálne, porozprávaj sa o tom so svojím šéfom. Lepšie je vopred si tieto veci odkomunikovať ako neodovzdať úlohu načas bez ospravedlnenia.

Neochota učiť sa nové veci

Nová práca znamená mnoho nových informácií a veľa, veľa učenia. Ak dostaneš aj nejakú prácu, ktorú si vopred nerobil, zaujmi k nej pozitívny postoj. Naučíš sa niečo nové a zároveň to môže byť pre teba výzva. Ak len povieš: „Jooj, to ja nebudem robiť, lebo to neviem.”

No, nebudem ti klamať, to nechce počuť žiadny šéf.

Ak si si do svojich špeciálnych schopností napísal: Ochota učiť sa nové veci, mal by si to myslieť úprimne. 

Taktiež je lepšie, ak sa stále pýtaš, ako sa tváriť, že všetko vieš a nepotrebuješ sa už naučiť nič nové. Nezabúdaj, učíme sa celý život

Ja som to tak chcel spraviť, ale…

Výhovorky a komentovanie sú dve veci, ktoré neocenia ani tvoji kolegovia a šéf už vôbec nie. Je normálne, že sa človek mýli, hlavne zo začiatku. To nikomu neprekáža. Horšie je, keď si to nepriznáš alebo sa ideš obraňovať, že si to spravil správne.

muž, ktorý si nechce priznať pravdu

Daj si poradiť a ak naozaj cítiš krivdu, tak ju vysvetli. Nehádaj sa však. Ak je treba, tak sa ospravedlň.

Dovolenka a benefity až po skúšobnej dobe

Skúšobná lehota je daná zákonom zvyčajne v období 3 mesiacov, v rámci ktorej ti môžu vypovedať zmluvu bez udania dôvodu a to isté môžeš spraviť aj ty.

Túto dobu, ako už z názvu vyplýva, má tvoj zamestnávateľ na to, aby sa presvedčil o tom, ako ti práca ide, aký máš k nej postoj a či si k nim zapadol do kolektívu. To isté si môžeš počas skúšobnej doby vyhodnocovať aj ty

Čo by si nemal robiť počas skúšobnej doby, je pýtať si dovolenku, benefity či nebodaj vyšší plat. Všetky tieto veci prídu, no najprv musíš prejsť skúškou. Tak sa sústreď na ňu a potom si budeš užívať výhody. 

muž schvaľujúci papiere

Keď máš nosiť dlhé čierne nohavice, nepríď v mini sukni

Nie každá firma, no mnohé majú tzv. firemnú kultúru. Tá určuje, či si napríklad medzi sebou tykáte alebo vykáte. Takisto môže hovoriť o tom, aký dress code je vhodný do zamestnania. 

Ak máte napríklad nosiť blúzky a sukne pod kolená, nepríď v mini sukni a v tielku na ramienka. To isté platí aj v prípade mužov. Ak máš raz príkazom nosiť oblek, je nevhodné prísť v bermudách, tielku a žabkách, aj keby bolo vonku 40 °C. 

Len choďte na obed, ja mám svoj

Ja viem, ide to do peňazí, no je dobré ísť aspoň zo začiatku s kolegami na obed. Práve na obede sa viete spoznať viac ako iba: to je tá, čo vykladá tovar alebo ten, čo píše články.

muž s vlastným obedom

S týmito ľuďmi budeš tráviť minimálne 8 hodín svojho času, preto ak sa stanú tvojimi kamarátmi, bude sa ti chodiť do práce ľahšie.

Zdroje:

https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/skusobna-doba

giphy.com

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Lifehacking