Generácia,
ktorá sa zaujíma
Generácia,
ktorá sa zaujíma

10 pravidiel netikety a prečo by si ju mal dodržiavať (časť 1)

Správaj sa slušne! Pozdrav sa, keď niekam prídeš. Nehádaj sa. Čo majú všetky tieto vety spoločné? Sú súčasťou toho, ako by sme sa mali správať, čiže etikety. Vieš však, že takéto pravidlá existujú aj na internete? Volajú sa netiketa a dodržiavať by sme ich mali všetci. 

Slušnosť sa nosí aj na internete

Netiketa nie je žiadnym novodobým výmyslom. Prvýkrát sa toto slovo objavuje už v neskorých 80-tych rokoch. Svoju obšírnejšiu definíciu dostáva však v roku 1994. Zatiaľ čo sme si my pospevovali nový hit In your heaaaad zombie, Virginia Shea pracovala na príručke etikety na internete.

A ktovie, možno si to pri tvorbe pospevovala aj ona.

Rovnako ako to je pri etikete, tak aj pri netikete sú tieto pravidlá skôr odporúčaniami, ktoré by sa mali dodržiavať, aby nebol internet divokým západom.

muž žmurkajúci do kamery

Anonymita na internete však vytvorila podhubie na neetické a nemorálne správanie, ktorého výsledkom je urážanie, kritizovanie, stalkovanie a podobné, nie veľmi milé aktivity.

Nedodržiavanie týchto pravidiel je v šedej zóne internetu. Môžeme tam zaradiť napríklad aj taký cracking, hacking, či sťahovanie diel cez torrenty, čiže tzv. internetové pirátstvo.

kapitán Jack Sparrow na potápajúcej sa lodi

10 pravidiel netikety

Dosť bolo definícií, poďme si povedať ako by to na internete malo vyzerať. 

  1. Čo nechceš, aby robili tebe, nerob ani ty im

Ako by ti padlo, keby ti niekto na najnovšie reelsko, kde tancuješ, napísal: 

“To je hrozné, veď ty vôbec nevieš tancovať.” 

Asi nie veľmi dobre. Práve preto je prvé pravidlo, ktoré vidíme porušené v každom druhom komentári na Facebooku, Instagrame alebo TikToku, byť dobrým

Takže ak najbližšie uvidíš niečo, čo sa ti nepozdáva alebo budeš chcieť niekomu napísať štipľavú poznámku, že má krivé zuby, škaredé vlasy, či napríklad veľký nos, nerob to.

Aj keď sa nepoznáte a nevidíte, pamätaj si, že na druhej strane sedí človek, ktorý má city a emócie rovnako ako ty.

Ako však zistím, čo by som už písať nemal? 

Máme pre teba veľmi jednoduchú pomôcku. Predtým než čokoľvek napíšeš, spýtaj sa sám seba: Povedal by som to tomu druhému do očí?

Ak ťa netrápi to, ako sa cíti druhý, mysli aspoň na seba. Všetko, čo napíšeš v online priestore, môže byť uložené, napríklad cez screenshot a môže sa stať, že ťa to dostihne napríklad pri hľadaní práce.

muž pýtajúci sa otázku

Možno svoju poznámku ani nemyslíš tak, ako ju napíšeš, no človek, ktorý si ju číta nevidí tvoj výraz tváre. Tým pádom nevie, či si robíš srandu alebo to myslíš vážne. Preto sa vždy najskôr zamysli nad tým, než niečo napíšeš.

  1. Správaj sa na internete ako v realite

Ako sa správaš v realite, keď vidíš nové CD tvojho obľúbeného interpreta v predaji? Kúpiš si ho.

Čo spravíš, keď uvidíš nový album tvojho obľúbeného interpreta na torrentoch? Stiahneš si ho bez zaplatenia.

Spolu s anonymitou strácame morálne zábrany a robíme napríklad veci, ktoré by sme naozaj nemali ako sťahovanie filmov, hudby, či ich šírenie. Okrem toho, že porušujeme autorský zákon, porušujeme aj morálne zábrany, ktoré by sme v realite mali. 

Či však ukradneš CD z obchodu alebo stiahneš album z torrentov, v oboch prípadoch je to krádež. V online priestore ťa však tak ľahko nedostihnú, takže to často zostáva naozaj na tvojej morálke.

  1. Prispôsob komunikáciu priestoru, kde sa nachádzaš

Keď ťa učiteľ v triede vyvolá, aby si povedal svoj názor na sociálne siete asi neodpovieš: “Fuuu bráško, toto je celkom hard téma.” 

No a rovnako tak by si sa napríklad nemal vyjadrovať v maili, keď ti píše tvoj učiteľ alebo šéf. Je veľmi dôležité vedieť rozoznávať, kde sa ako môžeš vyjadrovať, kde môžeš čo napísať, ale napríklad aj to, aké fotky a príspevky môžeš uverejňovať.

Lisa Simpson hovorí, že je ťažké písať

Asi si nedáš rovnakú fotku na profilovku na LinkedIne a na Tinderi

Tak ako v realite, aj na novej sociálnej sieti sa musíš najprv dobre porozhliadnuť, zistiť ako funguje, čo tam dávať a čo nie.

  1. Čas je vzácny pre teba aj pre druhých, rešpektuj ho

Ako často počuješ ľudí povedať, že majú málo času? Čas je skutočne vzácny, a preto by sme ním nemali plytvať pre dobro druhých, ale aj seba.

Poznáš to, ideš sa učiť na písomku, ale tvoj pohľad neustále odbieha k novým notifikáciám, ktoré ti naskakujú na telefóne.

Keby všetci tvoji kamaráti poznali pravidlá netikety, možno by si to robiť nemusel. Je dôležité rešpektovať čas druhých a nevyrušovať ich napríklad správami v spoločnom chate. Ak niečo naozaj súrne potrebuješ, premysli si ako to napísať a opýtať sa, aby si sa dostal hneď k pointe a nezdržiaval ostatných. 

muž ukazujúci na hodinky

Niekedy sa ponoríš do facebookovej diskusie, kde vášnivo preberáte najnovší seriál alebo obľúbenú tému, politiku. Dokážeš pri tom stráviť hodiny bez toho, aby si si uvedomil, že je čas večere. Takto kradneš čas sebe aj druhým, ktorí ho chcú tráviť s tebou.

  1. Vytvor o sebe dobrý obraz

Internet je miesto, kde sme prepojení s ľuďmi z celého sveta. Nechcel by si, aby si o tebe mysleli všetci títo ľudia len dobré veci?

Vybudovať si dobré meno a reputáciu sa preto naozaj oplatí. Nedosiahneš to tak, že budeš písať nenávistné komentáre, konšpiračné blogy, ani tým, že budeš zverejňovať fotky a videá, ktoré nikdy nemali uzrieť svetlo internetu.

kúpajúci sa pes

Internet ti môže perfektne poslúžiť na šírenie dobra, pomoc druhým, či propagáciu svojej práce

Zásadné je, aby si: 

  • nešíril hoaxy a fake news
  • nenadával
  • nepísal nenávistné komentáre

Ďalších 5 pravidiel ti prezradíme v nasledujúcom článku.

Zdroje:

https://www.zodpovedne.sk/index.php/en/threats/internet-fraud/31-nelegalne-stahovanie-a-softverove-piratstvo

http://www.albion.com/netiquette/book/index.html

Podcast OKLAMANÍ: Sme vo vesmíre sami?

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

VIDEO: Aké heslá (ne)používať?

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi